Martin Zvěřina v souvislosti s novým obviněním Jany Nečasové uvádí, že „kšeftovat s přístupem k předsedovi vlády je nepřípustné“ bez ohledu na verdikt soudu (O hodné pomocnici, LN 3. 4.). Je však nutné připomenout, jak celý tento příběh začal.
Ukazuje se, že pravicová vláda byla před dvěma lety sesazena na základě velmi chabých, až nulových důkazů o obří korupci, která byla tehdy bombasticky avizována. Jinak by už musela být dávno věrohodně doložena. Dodnes nebylo prokázáno, jak s nebývale mediálně dehonestovanými aktéry souvisely desítky kilogramů zabaveného zlata a stovky milionů korun. Nedoplatek darovací daně tak působí jako nouzové řešení, které nemůže obhájit noční razie a nasazení 400 policistů, kdy se hroutí jedna právní konstrukce žalobců za druhou. Jediným konkrétním výsledkem rozvratu Vojenského zpravodajství je zmaření záchranné akce dívek zajatých v Pakistánu ve spolupráci s americkou stranou, ke které mělo dojít koncem roku 2013.
Je pozoruhodné, že obvinění z údajného krácení darovací daně ve výši 700 tisíc korun přichází krátce poté, co vyšlo najevo, že VSZ Olomouc způsobilo škodu státu 1,9 milionu korun kvůli nezákonným vazbám tří poslanců. A pokud by nedošlo k dohodě s ministerstvem spravedlnosti, byla by škoda mnohem větší. Ostatně i předseda ÚS Pavel Rychetský přiznává, že někteří policisté a státní zástupci, kteří se v poslední době sebevědomě emancipovali, jsou viditelně profesně zaostalí. Proto dělají různé přešlapy, které pak končí omluvami, vyplácením odškodného nebo stažením obvinění.
Pomiňme obskurnost darovací daně. Například mnohým nesezdaným párům, které si na Vánoce vymění luxusnější dárky a nezaplatí darovací daň, hrozí až deset let vězení. Kolik padlo takových podmíněných či nepodmíněných trestů?
Nelze se zbavit dojmu, že znovu půjde o nafouknutou bublinu. Prezentovaná čísla jsou hausnumera těžko odpovídající realitě. Bylo zdokumentováno 29 údajných případů nezdaněných dárků. Musí se však prokázat, co z toho jsou skutečné dary, vlastní nákupy nebo zápůjčky, které se vztahovaly na nejdražší zabavené cennosti. A jejich skutečná cena.
Premiér se z titulu své funkce ročně scházel se stovkami lidí. Představa, že si přístup k němu „kupovali“ darováním kabelek, bot, mýdel nebo vonných svíček, je zcela bizarní. Podsouvání podobného „kšeftování“ není ničím doložené. Zatímco dnes bez mrknutí oka procházejí miliardové kšefty místopředsedy vlády pro vlastní firmy z veřejných peněz, což bylo dříve zcela nemožné, a mnozí mají obavu z oligarchizace české politiky.
8.4. 2015