Slavný herecký rod Štěpánků má svého významného předka původem z Chrudimi. Jeho hrob na Olšanech projde letos renovací.
V Chrudimi se rozhodli adoptovat břečťanem zarůstající hrob rodáka a slavného dramatika Jana Nepomuka Štěpánka na pražských Olšanech. Přestože významná osobnost kulturních českých dějin v Chrudimi po absolvování trojtřídní školy už nikdy potom nepůsobila, město se k jeho odkazu vždy hlásilo. A nejinak je tomu i dnes.
Vedení města kývlo na adopční pronájem jeho hrobu na Olšanských hřbitovech. „Po návrhu historické a letopisecké komise rady města nebylo co dlouze zvažovat, rádi jsme na adopci přistoupili. Navíc ani nejde o horentní částku,“ říká místostarosta města Jan Čechlovský a upřesňuje: „Adopční pronájem na deset let vyjde město na 6410 korun.“ Adopci významných hrobů spustila Správa pražských hřbitovů v roce 2013, od kdy se kdokoliv může aktivně zapojit do péče o hroby nejrůznějších osobností, aby nedošlo k jejich chátrání či úplnému zániku.
Do opravy hrobu, o který se roky nikdo nestará, se letos pustí i Chrudim. „Město Chrudim se takovým slavným rodákem může jenom pyšnit, věhlasu jeho osobnosti ovšem stav hrobu neodpovídá,“ dodává starosta Chrudimi Petr Řezníček s tím, že v rozpočtu města na letošní rok má jít na opravu a restaurování náhrobku 90 tisíc korun. Nyní je snahou úředníků připravit práce tak, aby renovace hrobu byla dokončena do květnového výročí narození tohoto písmáka a národního buditele.
V Chrudimi se Jan Nepomuk Štěpánek narodil 19. května 1783 v domě číslo popisné 89/1 v dnešní Štěpánkově ulici v centru města.
Pojmenování divadla ve 30. letech neprošlo
S Chrudimí podle historika Pavla Kobetiče dlouho Štěpánkův život svázán nebyl. „Ve svém rodišti navštěvoval mezi lety 1789 až 1793 hlavní trojtřídní školu a poté gymnázium v Litomyšli. Po vysokoškolských studiích žil od roku 1806 trvale v Praze a do Chrudimi již příliš nezajížděl. Nicméně Chrudim se k jeho odkazu vždy hlásila. 5. října 1879 mu byla odhalena pamětní deska na rodném domě a jeho jménem byla nazvána i ulice, v níž bydlel,“ říká mimo jiné autor publikace Osobnosti Chrudimska, kde se o místním rodákovi zmiňuje.
V Chrudimi byla odehrána většina jeho známých her, největší oslavy na jeho počest se ve městě konaly v roce 1933. Snaha o pojmenování nového chrudimského divadla rodákovým jménem však vyzněla naprázdno. Štěpánkovo jméno nese v Chrudimi jen stejnojmenný ochotnický spolek.
Jeho vnukem byl i proslulý český herec Zdeněk Štěpánek, pravnukem je dnes herec Petr Štěpánek.
19.1. 2018