Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Arborista rozcupoval hnízda havranů

Obyvatelé Chrudimi si stěžují na znečištění trusem a hluk, který způsobuje kolonie havranů polních, jedna z největších v České republice. Proto se radnice snaží každoročně do začátku jara zajistit likvidaci části jejich hnízd.

„O shozy havraních hnízd žádáme každoročně. Tím hlavním důvodem jsou opakované stížnosti občanů na velký hluk v době hnízdění havranů a silné znečištění okolí hnízd trusem. Pro letošní rok máme povoleno shodit maximálně 250 hnízd,“ řekl místostarosta města Chrudim Jan Čechlovský.

Podle mluvčího chrudimské radnice Aleše Prokopce mohou být shazována pouze nově postavená hnízda z letošního roku, která jsou ještě prázdná, nebo prázdná hnízda z loňského roku.

Tamní odborná firma se věnovala shozu hnízd v posledních čtyřech dnech. S výjimkou hřbitova ho musela podle rozhodnutí příslušného odboru na radnici zajistit do konce zimy. „Minulý rok jsme to dělali celý březen a sundali jsme 130 hnízd, letos to odhaduji na polovinu. Jde o to havrany vytěsnit, aby se uhnízdili na kraji města,“ řekl arborista a stromolezec Milan Antoš, který se včera dopoledne s pomocí horolezeckého lana se závažím vyšplhal do koruny nádherného platanu v parčíku na chrudimském Resselově náměstí. Ve výšce pak více než desítku hnízd postupně rozcupoval pětimetrovým teleskopickým bidlem. Loni ošetřovatelé stromů a stromolezci pracovali při 18 stupních nad nulou, v těchto dnech i při osmi pod nulou. A letos je to práce náročnější.

„Základ hnízda totiž tvoří listový věnec. Ptáci listí sbírali, když mrzlo, proto je spodek zmrzlý na kost. Chce to přilbu na hlavu, kolega Libor Blažek hlídá pod stromem, aby se někomu něco nestalo, protože hnízdo letos oproti minulým rokům neváží jedno, ale tři kila,“ řekl Milan Antoš.

Jeho firma shazuje hnízda v Chrudimi osmým rokem, počet havranů se podle něj snížil zhruba o 40 procent. Největší problém s nimi je na městském hřbitově, ze znečištěných pískovcových hrobů se už fleky nedostanou. A potom na sídlišti U stadionu, kde lidé kvůli havranům nemohou někdy dospat.

Část havraní populace hnízdí na vysokých stromech v parku Střelnice, který byl vyhlášen přírodní památkou Ptačí ostrovy.

Místem úterního shozu hnízd havranů nad chrudimským chrámem procházela také Eva Dalecká z Chrasti, podle níž tento zimní zásah ptáky příliš nepoznamená.

„Jsem spíše ochránce přírody a považuji jej za velice neefektivní, protože chlapi sice hnízda shodí, ale havrani si je stejně za čtrnáct dní postaví znovu. Havranovití ptáci jsou totiž velice inteligentní a nás lidi jak se říká vždycky přečurají. Zrovna v tomto místě však skutečně obtěžují obyvatele, kálí jim na hlavu,“ řekla Eva Dalecká.

21.3. 2018
Zdroj: Mladá fronta DNES