Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Babišova hlasovací mašina se rozjela, je to předobraz vlády?

Po ovoci poznáte je, říká se v Bibli v Matoušově evangeliu. Řeč je tam o dobrých a špatných stromech a také o lživých prorocích, kteří přicházejí v rouše beránčím, ale uvnitř jsou to draví vlci. Přeneseno na politické reálie se každý vládní projekt, ať sebe sama definuje jakkoliv, pozná podle toho, o jakou hlasovací většinu v parlamentu se opírá. A dva dny ustavující schůze nové Sněmovny už přinesly první poznatky tohoto druhu.

Debata o počtu členů mandátového a imunitního výboru, volba jeho předsedy, zvolení šéfa celé komory. Ačkoliv u personálií jde o volbu tajnou, z poměru hlasů lze usuzovat, že zde vznikla hned od počátku velmi spolehlivá a pohodlná hlasovací mašina, složená z klubů hnutí ANO, Okamurovy SPD a komunistů. Bez nejmenších problémů zafungovala jak při volbě uvnitř mandátového výboru, tak na celém plénu, a jak při volbě veřejné, tak té tajné.

Přitom třeba komunisti zatěžkávací zkoušku této hlasovací většiny zrovna moc neulehčili, když na šéfa mandátového výboru nenominovali nějakého umírněného, přijatelného soudruha, ale rovnou Stanislava Grospiče, stoupence ortodoxního křídla, který na partajních sjezdech opakovaně atakuje zleva pozici předsedy Filipa. Ale i takové sousto hlasovací mašina schroustala.

Kromě mašiny „turbo“je tu ale i náznak dalšího stroje, možná méně spolehlivého, přesto snad také využitelného. Už dva dny práce Sněmovny totiž stačily na to, aby se opozice rozdělila do tří větví. Hard opozici, tvořenou Demokratickým blokem a vyznávající zatím kalouskovský nekompromisní kurz z minulého parlamentu. Soft opozici, tedy Piráty a ČSSD, ochotné v některých věcech k domluvě. A opozici ryze „konstruktivní“, tedy již zmíněné SPD a KSČM.

Hlasování o dvou personáliích je jistě neklamný signál nových politických poměrů, ale nepřeceňujme ho. Babišovi šlo prioritně o rychlé rozjetí nové Sněmovny, aby se věci pohnuly: aby Sobotkova vláda mohla podat demisi a začala se rodit vláda nová.

Pokud by se hnutí ANO povedlo ve stylu „rozděl a panuj“rozštěpit dosud poměrně jednolitý antibabišovský tábor, byl by to krůček vpřed. A dělá pro to, co může: pokud zdecimovaná ČSSD dostane místopředsedu Sněmovny a prestižní post šéfa zahraničního výboru, má ji Babiš na udičce, jen zaseknout. A pak třeba díky tomu začít pomalu opouštět tu nevábnou hnědorudou mašinu.

23.11. 2017
Zdroj: Mladá fronta DNES