Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Braňme kuřákovo okolí, ne kuřáka

Braňme kuřákovo okolí, ne kuřáka

Tak to zase nevyšlo. Je pravděpodobné, že tento povzdech uslyšíme po závěrečném hlasování zákonodárců o novele zákona o návykových látkách. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se pokouší prosadit protikuřácký zákon, který by konečně nevyděloval Česko z běžné evropské praxe – tedy že v restauraci se prostě nezapaluje. Bohužel ale ministr do zákona prosazuje několik velmi sporných paragrafů, které celý dobrý úmysl spolehlivě odstřelí. Není jasného důvodu, proč zakazovat e-cigarety, které sice směrují kuřáka do hrobu, ale jeho okolí pramálo vadí. Stejně tak může liberálům vadit přilepený paragraf o povinnosti jednoho nealkoholického nápoje v restauraci, který by byl levnější než pivo.

Ještě za komunistů v roce 1989 začal platit zákon, který zakazoval kouřit v dopravě a restauracích během jídel. Bohužel od té doby jsme se mnoho neposunuli. A zákaz kouření na zastávkách rozhodně není to, co by dostačovalo. Je bezpochyby potřeba konečně prosadit zákaz kouření ve veřejných společných prostorách, a to i v poslední vesnické „čtyřce“, kde jsou všichni kuřáci. Proč? Nikoliv proto, abychom vytvářeli nového, lepšího člověka bez cigarety, ale abychom ochránili kohokoliv, kdo přijde do hospody a nekouří, protože se v tu chvíli stává pasivním kuřákem. To má být smysl zákona. Tím pádem ale není nutné do výčtu zakázaných činností zařazovat vapování e-cigaret. Dokud nezjistíme najisto, že se z páry elektronických cigaret linou nebezpečné látky, není důvod je zákonem v restauracích zakazovat. Jistě, například Světová zdravotnická organizace volá po jejich omezení stejně jako u klasických cigaret, ale to je přesně to nedorozumění v tom, co mají protikuřácké zákony přikazovat – nikoliv nápravu aktivního kuřáka, ale ochranu pasivního kuřáka.

Stát má jiné nástroje, jak přivést kuřáka k osvícení. Jsou to spotřební daně (kamelky od Nového roku podražily z 84 na 89) a systém malusů ve zdravotním pojištění za životu škodlivé chování (to bohužel dosud příliš nefunguje). Zákonem zakazovat ničit si život legální drogou, jejíž spotřeba okolí nijak nevadí, ale není rozumné. Obzvláště absurdní by takový zákon byl, když zároveň třeba prezident-kuřák lidem doporučuje začít kouřit od 27. roku, protože pak je lidské tělo na sebezničení prý již plně připraveno.

Němečkův zákon je vlastně pokrytecký. Stát nemá odvahu zvýšit razantně spotřební daň z cigaretové a pivní drogy, ale zároveň chce zákonem lidem přikazovat, jak žít zdravě, i když neškodí okolí. To je zbabělost.

Hospodářské noviny (David Klimeš, komentátor HN)

 

Němečkův buldozer na všechny slabůstky

Snad každý ministr zdravotnictví má ambici zapsat se do dějin tím, že zbaví český národ alespoň některé z jeho nectností a závislostí. Zbytek politické scény, který řadě zlozvyků vesměs holduje, ministry naštěstí drží na uzdě, takže zdravotnický ohař si nakonec prosadí jen nějaký neškodný štěk – a nám všem nedokonalým a hříšným se život moc nezmění.

Tentokrát to ale vypadá vážněji. Předně už těch návrhů, jak zakázat kouření v restauracích, bylo tolik, že jednou se to prostě schválit povede, podobně jako v minulosti evergreeny typu přímé volby prezidenta nebo registrovaného partnerství. A také se z ozdravného tažení staly doslova dostihy, kdy se parlament předhání s vládou, komu se restrikci povede prosadit dříve.

Už pár měsíců leží ve Sněmovně návrh skupiny poslanců ANO, který se omezuje jen na zákaz kouření všude tam, kde se prodávají potraviny (což zahrnuje pokrmy i nápoje). Se zpožděním teď nastupuje do dostihu ministr Svatopluk Němeček, ale to je jiný sekáč. Jeho právě dopsaný zákon má podporu premiéra a bere to pěkně od podlahy. Chce výrazně omezit prodej lihovin a tabáku, z kouření by rád udělal nešvar provozovaný jen v přísném soukromí, zakazuje i elektronické cigarety, které přitom škodí jen samotnému kuřákovi – a navrch ještě přikazuje restauracím, aby v nich alespoň jeden nealkoholický nápoj stál méně než alkoholické.

Starost ministra o naše plíce a játra je skoro až dojemná, ale tak drastický vpád státu do našich osobních práv a do svobodného podnikání je třeba rázně odmítnout.

Mladá fronta DNES (Miroslav Korecký, komentátor MF DNES)

30.1. 2015