Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Chce tu ještě někdo pravici?

Mnozí voliči ODS zjišťují, že pravičáky nejsou. A TOP 09 má blíže k americkým liberálům.

 

Pád ODS do nicoty byl předpovídán už v roce 1997. Ale teď poprvé je ve hře hrozba: ODS jako velká strana nepřežije. I kdyby se „očistila“, dělala všechno dokonale, našla úžasného lídra. Ač to zní neuvěřitelně, změnili se voliči. Už nebudou volit pravici.

A bude to, světe div se, úplně normální. I pokud se občanští demokraté zbaví nálepky tunelářů, budou stát před otázkou: je pro nás na trhu ještě místo?

Levičák, co volí pravici

Smýt ze sebe hanbu vládnutí není tak těžké, jak se dnes zdá. ANO Andreje Babiše může za pár let zmizet jak ranní rosa na trávníku, TOP 09 takřka jistě nenajde adekvátní náhradu za svou největší hvězdu Karla Schwarzenberga a pro tradiční zavedenou pravicovou partaj by nemělo být zase tak těžké dobýt zpět ztracené pozice.

Levice se z pádu otřepala ani ne za rok. Po komickém konci Stanislava Grosse sletěly preference sociální demokracie někam k osmi procentům, komunisté měli takřka dvojnásobek. Přesto se ČSSD do roka vrátila k bývalé slávě a jen těsně jí uklouzlo třetí premiérské křeslo v řadě.

ODS pro svou restauraci dělá, co může: kompletně obměnila vedení – není v něm nikdo, kdo by byl jakkoli spojován s nějakým skandálem. Neprovokuje. Dokonce se začala i kriticky vyjadřovat o Nečasově vládnutí i obsahu odposlechů (ačkoli je to pro ně bolestné, už proto, že mnozí vědí, jak to fungovalo na Úřadu vlády).

Hlavním rizikem je pro Petra Fialu a jeho ODS proměněný volič. Ti lidé, kteří čtvrt století volili pravici, ji už nadále volit nemusí. Dlouhé roky ji volili lidé, kteří žádnými pravičáky nejsou.

Pro lidi sledující politiku to je stará vesta: česká politika je převrácená, respektive převrácený je český volič, nebo úplně přesněji: máme převrácené socioprofesní afiliace k pravici a levici.

Všude v nám blízkém světě, od Rakouska po Spojené státy, volí (statisticky) venkov spíše pravici a města spíše levici. Lidé s nižším vzděláním spíše pravici – a čím vyšší vzdělání, tím spíše volí levici. A to samé platí pro věk: čím mladší populace ve světě, tím spíše podporuje levici.

U nás je tomu přesně naopak: ODS vždy vyhrávala ve velkých městech, v bohatých regionech a u vysokoškoláků. KSČM a ČSSD mají největší podporu mezi seniory, na venkově a mezi skupinami s nižším vzděláním.

České specifikum

Český unikát má – podle autora – prozaické vysvětlení: jmenuje se rok 1989.

Levice u nás znamená od převratu status quo, sentiment po starých jistotách, vlastně konzervaci, až restauraci. Zatímco česká pravice (od ODS přes ODA, US až po TOP 09) znamenala vždy změnu, přechod od starých pořádků k novým. Proto u nás volili pravici (statisticky) lidé, kteří jinde volí levici. Městští liberálové jsou oporou levicových stran, venkovští farmáři a dělníci pravicových. Jen u nás tomu bylo naopak.

A jsme u pointy: toto národní specifikum se pomalu mění, ale zatím jen na jedné straně. Dělníci, rolníci i penzisté i nadále převážně preferují levici, ale městští liberální profesionálové už si vůbec nejsou jisti svou pravicovostí.

Právě z této změny žije TOP 09, která dávno opustila klasický konzervativní program (zakládající Tradice, Odpovědnost, Prosperita) a orientuje se na městského voliče, jehož liberalismus je čím dál vzdálenější od základních pravicových postulátů, ale naopak je čím dál blíž liberalismu, jak mu rozumí ve Spojených státech – tedy demokratické levici.

Voličům TOP 09 i Baracka Obamy nevadí větší role státu, ale zajímají je lidská práva, kola ve městech, sňatky homosexuálů, vepřín v Letech či podpora Tibetu. Dokonce spíše než nízkým daním dávají přednost tomu, aby stát stavěl jesle.

Tradiční pravicovou a konzervativní hodnoty zatím fňukají v koutě, protože o ně jaksi není zájem.

Návrat ke kořenům, návrat do země

Pokud se ODS vrátí ke svým osvědčeným hodnotám, nebude zájem ani o ni – respektive bude oscilovat kolem desetiprocentní podpory.

Ti, kteří dříve volili ODS jako stranu změny, stranu transformace, stranu přechodu od komunismu a její místy až krajní ekonomický liberalismus brali jako nutné zlo, už necítí „povinnost“ volit liberálně konzervativní stranu, která se soustředí na nízké daně a živnostníky. Budou ve své touze po moderně mnohem spíše volit stranu typu TOP 09, jejíž hvězdy jako Jiří Pospíšil se příliš neliší od moderní části ČSSD.

V téhle fázi přeskupování voličstva bude ještě veselo. Budeme tu mít zvykovou konzervativní levici (KSČM), zvykovou rozpolcenou levici (ČSSD) a novou liberální levici (TOP 09).

Pravici čekají hodně krušné časy.

20.6. 2014
Zdroj: Lidové noviny