Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Chlívek: Vějičky pro dušičky

UFO, yetti, příšerka z jezera Loch Ness a trvalá česká důchodová reforma. Všichni o nich mluví a nikdo je nikdy neviděl.

Naposledy o potřebě důchodové reformy promluvila budoucí ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová, a nový premiér dokonce naznačil cosi podobného. Tak se na to podívejme.

Menšinová vláda, nota bene vláda, vůči níž se většina konkurentů vymezuje velmi ostře, těžko prosadí jakoukoli reformu, natož aby ta vydržela více než jedno volební období.

A když Andrej Babiš mluví o oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu, tak sice nelze nic zásadního namítat, ale de facto je to jen lepší „řízení firemního cash flow v rámci fiskálního roku“nežli dlouhodobé řešení deficitního penzijního účtu. A s penzijní reformou to nemá lautr nic společného.

Příští rok bude s nejvyšší pravděpodobností už dnes existující virtuální penzijní účet v přebytku. Ministryně financí i premiér by dost možná rádi použili prostředky z privatizací či dividend ze státních firem na jiné účely (než aby čekaly na penzijním účtu na horší časy).

To lze pochopit, i když není nutno souhlasit. Důležité je, že na věci samotné by se nezměnilo vůbec nic.

 

Český důchodový systém má několik zásadních problémů, nikoli jen obligátní stárnutí populace. Za prvé: krom prodlužování délky života se tady a teď začínáme potýkat s tím, že v penzijním věku jsou relativně silné poválečné ročníky, ale na trh práce přicházejí extrémně slabé ročníky z devadesátých let. A až začnou za 15 a 20 let odcházet do penze „Husákovy děti“, začne teprve hukot. To je generace, kdy se v Česku narodilo každým rokem i více než 180 tisíc miminek, zatímco v devadesátých letech to nebyla ani polovina!

Poměr těch, kteří na důchody vydělávají, vůči těm, kteří státní penzi berou (tzv. age dependency ratio), rapidně poklesne. A dramaticky poklesne i poměr průměrného důchodu k průměrnému příjmu – takzvaný náhradový poměr.

Zatímco dnes průměrný důchod odpovídá zhruba 42 procentům průměrné mzdy, vládní analýzy předpokládají, že během patnácti let klesne tento náhradový poměr na pouhých 33 procent. Jako byste dnes brali důchod 9203 korun.

Ačkoli teď, při minimální nezaměstnanosti, bude virtuální penzijní účet v přebytku několika miliard, za posledních osm let vyrobil kumulativní saldo 235 miliard!

Ten systém potřebuje a bude potřebovat další peníze – kde je vzít? Chlívek nerad šlape lidem do báboviček, ale tento rébus tato vláda opravdu nerozlouskne.

9.12. 2017
Zdroj: Lidové noviny