Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Chrudim marně čeká na starostu

Jedním z posledních měst v České republice, kde se zastupitelům nedaří dohodnout na novém starostovi, je dva měsíce po komunálních volbách Chrudim v Pardubickém kraji.

Na pondělním podvečerním jednání zastupitelstvo mělo rozhodnout o jediném kandidátovi, lídrovi hnutí ANO Františku Pilném. Pro nikoho z přítomných nově zvolených zastupitelů ani desítek občanů ale nebylo překvapením, když získal v tajné volbě jen 11 z 27 hlasů. V čele města tedy formálně i fakticky zůstává Petr Řezníček (SNK ED), který stejně jako další zastupitel Jan Čechlovský (ODS), který také v minulosti byl starostou Chrudimi, kandidovat na starostu zdánlivě překvapivě odmítl.

V Chrudimi se hraje poměrně velmi složitá hra o vládu nad městem, která se některým zajídá, jiné zatím ještě baví. Nikdo ze zastupitelů, které Právo oslovilo, se k současné situaci nechtěl otevřeně vyjádřit. „Problém je v malých stranách a subjektech, které, když nemohou vládnout, tak aspoň házejí klacky pod nohy úspěšnějším. Na Moravě se říká: kdo neumí škodit, aspoň zasmrdí,“ řekl Právu zastupitel ČSSD, který si nepřál být jmenován.
 

Hledají společnou řeč

Po čtyřech letech se tu vytváří atmosféra beznaděje a paniky, že se nového starostu nepodaří zvolit a každý pokus vede do slepé uličky. V Chrudimi letos vyhrálo volby SNK ED s šesti mandáty z 27 a s nepatrně vyšší podporou voličů než hnutí ANO, které ale získalo stejný počet zastupitelů. Třetí byla ČSSD se čtyřmi mandáty. Po třech zastupitelích získaly Koalice pro Chrudim složená z KDU-ČSL a Nestraníků, KSČM a ODS. Pětiprocentní hranici překonala ještě Strana svobodných občanů s dvěma mandáty.
Uskupení se ziskem šesti mandátů, SNK ED a ANO, zatím nedokázala podle ČTK najít společnou řeč a zároveň nejsou jednotlivě jen s menšími subjekty schopna sestavit většinovou koalici. SNK ED vytvořilo blok s ČSSD a ODS, které dosud Chrudim ovládaly. Proti nim stojí ANO s Koalicí pro Chrudim a Svobodnými, do spojení s komunisty se nikomu nechce.

Zastupitelé se včera, stejně jako v listopadu, neshodli ani na tom, zda má mít rada devět členů jako doposud, nebo sedm, či pět. Neprošel ani návrh, aby byli tři členové rady pro výkon funkce uvolněni. Mezi dosavadními radními, kteří jsou stále paradoxně ve funkcích, jsou někteří, kteří se už do současného zastupitelstva nedostali.

Podle Pilného to může v budoucnu způsobit komplikace, neboť existuje právní názor, že jejich rozhodování nebude platné. To by pak mohlo ohrozit například jimi schvalované smlouvy či přijaté dotace. Patová situace umožňuje podle zákona o obcích současné radě města Chrudimi formálně vládnout snad do dubna příštího roku, ale veškerá aktivita města v ekonomické oblasti je kvůli prakticky nefunkčnímu zastupitelstvu zmrazena.

17.12. 2014
Zdroj: Právo