Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Chrudim opravila novobarokní dominantu památkové zóny

Město Chrudim na závěr roku dokončilo a zkolaudovalo svou největší letošní investici, rekonstrukci střechy rozsáhlé novobarokní budovy Chrudimské besedy č. p. 85. Zároveň však již vyhlíží další pokračování oprav.

První etapa technologicky velmi náročné rekonstrukce byla kromě kompletní výměny střešní krytiny spojena s rekonstrukcí okrasných klempířských prvků a restaurátorským zajištěním uměleckých a ozdobných prvků z kamene.

Restaurátorské péče se dostalo šestici ozdobných kovových váz umístěných symetricky na hřebenu střechy, jedenácti kamenným vázám a soše bohyně Pallas Athény. Plocha střechy, jež byla opravena, čítá 2 272 m2. Novou střešní krytinu tvoří keramická taška, která svým vzhledem připomíná klasickou prejzovou krytinu. Její pokládka se obejde bez použití malty, je lehčí a méně zatěžuje konstrukci krovu.

„Realizovat rekonstrukci střechy tak rozsáhlého a významného objektu, navíc s četnými uměleckými detaily, bylo v jednom roce obtížné. Nicméně povedlo se,“ říká starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Rekonstrukce vyšla město na téměř 16 a půl milionu korun, z toho 1,13 mil. Kč přispělo Ministerstvo kultury. Město však s rekonstrukcí budovy hodlá pokračovat.

„Příští rok nás čeká největší zásah do tohoto objektu, a to rekonstrukce vnějšího pláště, oken, vstupních prostor a soklu objektu. Po konzultacích s památkáři vrátíme objektu původní jednobarevný vzhled, kdy vyniknou bohaté štukatérské prvky,“ přibližuje nejbližší plány starosta Řezníček. Barva, kterou v příštím roce budova získá, je již nyní viditelná na tympanonu nad hlavním vstupem.

V roce 2017 se bude jednat o první etapu oprav vnějšího pláště a souvisejících objektů. V současnosti je vypsáno výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce fasády jihozápadního a jihovýchodního pohledu, tedy čelní fasády od sochy Josefa Ressela a podél umělého vodního náhonu. Druhá etapa v roce 2018 se bude týkat fasády severovýchodního a severozápadního pohledu, neboli pohledu od areálu letního kina a podél řeky Chrudimky.

Budova č. p. 85 byla postavena chrudimskou obcí pro potřeby Průmyslového musea pro východní Čechy v Chrudimi v letech 1897–1901 podle plánů pražského architekta Jana Vejrycha. Sousední přilehlá novorenesanční budova č. p. 86/IV, kde nyní sídlí krajem zřizované Regionální muzeum v Chrudimi, byla zpřístupněna v prosinci roku 1898.

Novobarokní budova nynější Chrudimské besedy byla slavnostně otevřena 19. 5. 1901. Již mnoho desetiletí je díky reprezentačním prostorám využívána k pořádání významných kulturních a společenských akcí, konferencí, sympozií, koncertů, plesů, výstav apod. Kromě zmíněné městské kulturní organizace zde sídlí Měšťanská restaurace.

Nad průčelním štítem budovy je umístěna socha bohyně Pallas Athény od Antonína Poppa, součástí budovy jsou i dvě památkově chráněná gotická kamenná ostění. Vynechat nelze ani bohatou štukovou výzdobu velkého sálu či kazetový strop tzv. Vladislavského sálu.

23.12. 2016
Zdroj: Město Chrudim