Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Chrudim opravila pražský hrob slavného rodáka Jana Nepomuka Štěpánka

Město Chrudim zrestaurovalo hrob svého slavného rodáka Jana Nepomuka Štěpánka, významné osobnosti českého národního obrození. Oprava hrobu na Olšanských hřbitovech v Praze následovala po jeho loňské adopci.

Adopce významných hrobů je projekt Správy pražských hřbitovů. Široká veřejnost se může aktivně zapojit do péče o hroby významné z hlediska historického, uměleckého či společenského a společně tak zabránit zanikání a chátrání takových hrobů. 

„Jan Nepomuk Štěpánek byl spolu s Klicperou nejdůležitějším obrozeneckým divadelníkem, Chrudim tak dala zemi skutečně významnou postavu, která se podílela na formování moderního českého národa. Adopce a oprava jeho hrobu tak byla především věcí cti,“ říká místostarosta Jan Čechlovský.

„Náklady na opravu byly 89 125 Kč vč. DPH, desetiletý adopční pronájem vyšel město na 6410 korun,“ říká starosta města Petr Řezníček. „Což není nic ve srovnání s významem a věhlasem osobnosti, jíž jsme tím vzdali úctu a dík,“ dodává starosta Řezníček.

Náhrobek ve tvaru kříže se nachází v nejstarší části pražského Olšanského hřbitova. Z nové informační tabulky umístěné u hrobu návštěvník může zjistit, o jakou historickou osobnost se jedná a kdo hrob adoptoval. Pro příznivce moderních technologií je na tabulce dokonce umístěn i QR kód.

Hrob Jana Nepomuka Štěpánka není jediný, kterému město zajistilo péči. Již v minulosti obnovilo rodinnou hrobku rodiny Rozvodovy, která má status kulturní památky a je situována na chrudimském hřbitově U Václava.

Od roku 2007 pak město pravidelně pečuje o několik hrobů svých významných osobností, a to prostřednictvím Technických služeb. Je to hrob chrudimského malíře Františka Müllera, jehož místo posledního odpočinku bylo zrestaurováno v předloňském roce, a např. hroby doktora Pippicha, koncertní pěvkyně Marie Musilové, skladatele Aloise Hniličky, starosty Františka Wagnera a dalších.

 

 

Jan Nepomuk Štěpánek

Herec, režisér, dramatik, dramaturg, překladatel, spisovatel, redaktor, publicista a divadelní ředitel Jan Nepomuk Štěpánek (19. 5. 1783 – 12. 2. 1844) se narodil v Chrudimi. Roku 1800 odešel studovat teologii do Prahy, studia ale na rok přerušil.

 

Po návratu začal překládat hry německých dramatiků a účinkovat v ochotnických hrách na Malé Straně. Od roku 1805 se pak definitivně rozhodl pro divadlo a nastoupil jako herec a nápověda Malostranského divadla. Také začal působit v řadě dobročinných institucí, v nichž působil ostatně i po celý zbytek života, redigoval a vedl časopis Česká včela.

Ve Stavovském divadle se vypracoval od ochotníka přes pomocníka ředitele a dramaturga českých představení až na pozici tajemníka, kterým byl jmenován roku 1816. Rok nato byl jmenován čestným občanem Prahy, roku 1820 obdržel zlatou medaili císaře Františka I. a roku 1824 pak byl pověřen vedením divadla.

Za svého působení ve Stavovském divadle se zasloužil o návrat českých her do repertoáru Stavovského divadla po roce 1812, položil základ českému divadlu, svou dramaturgií přitáhl měšťany s prostým vzděláním a rozšířil tak lásku k divadlu mezi další vrstvy obyvatel. Za jeho působení zde bylo nastudováno více než 120 českých her, významnou měrou propagoval také evropskou operu. Rozvinul za svého působení také operní dramaturgii, významně se podílel i na rozvoji baletu, zpěvohry a pantomimických představení. Jeho překladatelská činnost v počátcích českého divadla dala základ pro rozvoj českého divadelnictví.

Mezi jeho nejznámější hry patří: Břetislav První, český Achilles, aneb Vítězství u Domažlic (1812), Obležení Prahy od Švejdů (1812), Čech a Němec (1816), Jaroslav a Blažena aneb Hrad Kunětice (1817), Berounské koláče (1818), Loupežníci na Chlumu (1820), Pivovár v Sojkově (1823), Alína aneb Praha v jiném dílu světa (1825).

13.6. 2018
Zdroj: Město Chrudim