Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Chrudimáci sobě. Oslaví výročí divadla i kina

Chrudimáci letos svůj kulturní život obohatí novými akcemi. Chystá se rybí jarmark, léto v Klášterních zahradách nebo oslava výročí založení kina. Tematický rok je tentokrát pojmenovaný Chrudim sobě. Vrcholy plesové sezony budou Měšťanský bál a Ples v opeře s doprovodným programem. „Jak už název napovídá, tak navzájem se budou bavit sami Chrudimáci,“ řekl Jiří Kadeřávek, ředitel městského kulturního centra Chrudimská beseda.

Jeden ze základních pilířů projektu se uskuteční hned zkraje roku. V sobotu 18. ledna Divadlo Karla Pippicha hostí Měšťanský bál. Večerní róby dámy předvedou i v dalším měsíci. „V únoru se divadlo dožívá osmdesáti let, k té příležitosti se bude 22. února konat Ples v opeře,“ uvedl Jiří Kadeřávek. V květnu se obyvatelé i návštěvníci města mohou těšit třeba na jarmark partnerských měst. Bonbonkem celého roku bude červnový speciální koncert Smetanovy Litomyšle v chrudimských Klášterních zahradách. Společně vystoupí operní pěvci Dagmar Pecková a Štefan Margita.

„Svatojánský jarmark bude tentokrát směřován do městských lesů k rozhledně Bára, kde se dá čekat rozhodně lepší atmosféra,“ upozornil ředitel Chrudimské besedy. Program Loutkářské Chrudimi se z větší části přesune ven. Poslední den přehlídky organizátoři plánují do Klášterních zahrad. „Tímto dnem, 5. červencem, odstartuje Léto v Klášterních zahradách, kde se o víkendu budou konat různé akce a v týdnu zahrady nabídnou stánek s občerstvením a půjčovnu míčů, švihadel, pétanqueových koulí a dalšího sportovního vybavení pro venkovní hry,“ sdělil Jiří Kadeřávek.

Vlakem na furianty do Národního divadla

Na konci září dráhy na chrudimské nádraží přistaví speciální soupravu pro tři sta lidí, která cestující odveze na představení pražského Národního divadla Naši furianti. „Letos dále přibude rybí jarmark, a jelikož včelařský spolek oslaví stoleté výročí, připravujeme i včelařský trh,“ uvedl Jiří Kadeřávek. „Stoleté výročí založení má tento rok i městské kino, takže návštěvníci si užijí i programy navíc, jako jsou různá promítání se vztahem k historii města nebo besedy. Kromě toho také pokračuje divadelní předplatné, výstavy a další tradiční akce, na které jsou obyvatelé Chrudimi zvyklí,“ dodal místostarosta města Jan Čechlovský.

16.1. 2014
Zdroj: MF DNES (Kraj Pardubický)