Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Chrudimský projekt IPRM dospěl do zdárného konce

Projekt Integrovaný plán rozvoje města (dále IPRM) dospěl do zdárného konce. Rozsáhlá investiční akce se dotkla významné lokality pod nádražím, již vymezují ulice Škroupova, Čs. armády a Palackého třída v blízkosti centra města. Kromě celkového zlepšení technického stavu domů, komunikací a další infrastruktury doznal výrazného zlepšení i celkový vzhled lokality. To se pozitivně odrazilo i v rámci celého města, neboť lokalita pod nádražím je významnou křižovatkou hromadné dopravy.

Realizace projektu IPRM, který ve své konečné fázi čítá 21 dílčích projektů, započala v roce 2009. V průběhu této doby město realizovalo 8 projektů na rekonstrukci bytových domů a 6 projektů na revitalizaci veřejných prostranství. Vybudována byla dvě dětská hřiště, autobusová zastávka, rekonstrukcí prošlo parkoviště a prostranství před poliklinikou a na třídě Palackého řídí provoz nové signalizační zařízení. Revitalizace se dočkala i část veřejného osvětlení a také zeleň.

Kompletní rekonstrukce se dotkla 9 bytových domů ve vlastnictví města. V těchto domech byla navíc vybudována nová otopná soustava napojená na horkovod z Opatovic. U dalších tří městských bytových domů pak rekonstrukcí prošly střechy a výměnou okna a dveře.

Příspěvek ve formě dotačních prostředků z Evropské unie využili i soukromí vlastníci sedmi bytových domů, kteří přikročili k zateplení obvodových plášťů budov, rekonstrukci výtahů či výměně oken a dveří.

„Jedná se o největší investici v novodobé historii města. Město na své stavby vynaložilo více než 172 milionů korun, s náklady soukromých vlastníků bytových domů pak celkový účet projektu IPRM činí cca 230 milionů korun,“ doplnil starosta Chrudimi Petr Řezníček.

V současné době prochází projekt IPRM poslední fází, a to administrací. Po jejím ukončení bude známa konečná výše nákladů na celý projekt, objem vyplacené dotace a další údaje.

„Práce na projektu byla dlouhá a náročná, ale o to více mě těší skvělý výsledek. Tato lokalita navazuje na samotné centrum města a rekonstrukci už skutečně vyžadovala. Pro mnohé je navíc díky oběma nádražím hlavním vstupem do města,” uvedla hlavní manažerka projektu Věra Poučová.

V rámci vyhlášených výzev vyhověly pravidlům pro poskytnutí dotace a byly přijaty k realizaci všechny předložené projekty. V současné době již známe celkovou výši dotace na rekonstrukce bytových domů. Ta činí 17,3 milionu korun u soukromých vlastníků, město na rekonstrukci svých bytových domů obdrželo dotaci ve výši téměř 37,2 milionu korun.

Dotace na rozsáhlou akci byla vyplácena v poměru 85% na způsobilé náklady revitalizace veřejných prostranství a 40% na způsobilé náklady rekonstrukce bytových domů. Z těchto 40 procent tvoří podíl Evropské unie  34 procent a 6 procent pak plynulo ze státního rozpočtu.

5.11. 2015
Zdroj: Město Chrudim