Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Co s dětskými skupinami?

Vláda včera schválila návrh zákona o dětské skupině. Byť jsem jinak k návrhům této vlády skeptický, v tomto případě tleskám.

Konečně, není to nápad vůbec nový. S prvním nápadem zjednodušit pravidla pro hlídání a péči o malé děti přišel už před několika lety jako tehdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který připravoval tzv. prorodinný balíček – to se ovšem kvůli tehdejšímu pádu vlády nepodařilo prosadit. Podruhé byl návrh zákona o dětské skupině schválen Nečasovou vládou vloni v květnu, ale poslanecká sněmovna už ho nestačila projednat a po jejím rozpuštění opět spadnul pod stůl.

Tak že by nyní do třetice všeho dobrého?

Bylo by záhodno. Návrh si zaslouží podporu, protože je jedním z možných konkrétních a rychlých opatření v oblasti prorodinné politiky. Nejen, že rozšiřuje dostupnost kvalitní předškolní péče, ale současně – při kvalitní kombinaci pravidel pro zřizování dětských skupin a slevy na dani pro rodiče – rozhodně umožňuje rychlejší návrat rodičů malých dětí na trh práce, tedy snadnější slučování rodiny a zaměstnání.

Výhodou dětských skupin má být to, že pravidla pro jejich zřízení i provozování jsou mírnější než v případě školek. Navíc, školky jsou v současné době přeplněné. A ještě k tomu – jesle přišly o své pevné legislativní ukotvení ve zdravotnickém systému a v Česku je zoufalý nedostatek zařízení pro děti do tří let. To všechno jsou důvody, proč by dětské skupiny měly dostat zelenou.

Je tady ovšem háček, a ne malý.

S dětskými skupinami nesouhlasí sociální demokracie, tedy už brzy nejsilnější vládní strana v této zemi. Sociální demokraté namítají, že to není instituce poskytující předškolní vzdělávání, ale spíše hlídací služba, že pro zdárný nástup do základní školy je důležité kvalitní předškolní vzdělávání (nejlépe s posledním povinným rokem ve školce), že chtějí podporovat navýšení kapacit ve školkách, a podobně.

Žádný z těchto argumentů ale v neprospěch dětských skupin nehovoří. Lze stanovit a zvětšit důraz na kvalitní plány vzdělávání v dětských skupinách. Bude-li ve školském zákoně uzákoněn povinný poslední ročník, tak se do něho bude chodit. A zvýšení kapacit ve školkách? Než se najde nástroj … A mimochodem, co tedy s dětmi do 3 let?

Dětská skupina má být podpůrnou alternativou a jedním z dalších opatření na podporu rodin a jejich sladění s pracovním životem. Proto si zaslouží, aby nebyla šmahem odmítnuta, ale naopak důkladně a dobře projednána a podpořena. Jsem přesvědčen, že totiž existuje více důvodu pro nežli proti.

3.1. 2014