Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Čtvrté nejvyšší odvody na světě škodí

Na tři roky je vymalováno. Vysoké sociální a zdravotní odvody není třeba měnit (snižovat), protože zaměstnanci jsou v Česku levní!

Úřad vlády ČR si nechal vypracovat analýzu o nákladech práce a vlivu jejich výše na příliv přímých investic. Tou nyní bude mávat na křiklouny tvrdící (v určitém smyslu) opak. Dochází v ní k závěru, že vedlejší náklady práce (sociální a jiné odvody) jsou sice čtvrté nejvyšší z vyspělých států světa (členů OECD), ale v rámci Unie jsou celkové náklady (mzdy plus odvody) příznivé, tedy desáté nejnižší. Zahraniční investory prý výše odvodů nezajímá na rozdíl od (nízké) úrovně mezd. „Heuréka!“ zvolal Archimedes a vyběhl nahý ze sídla české vlády.

Ano, pro zahraniční investory jsou odvody vedlejší problém. Upláceni jsou totiž jinak – pobídkami, daňovými prázdninami. Zpráva se sice tváří ekonomicky, její účel je ryze politický. Řada zaměstnavatelů nostalgicky vzpomíná na krizový krok vlády předchozí (a jejích ekonomických analytiků), kterým dočasně odvody snížila. Účelem nebylo lákání zahraničních investorů, ale zatraktivnění nejhůř placených pozic – pro domácí firmy a potenciální pracovníky. Vysoké odvody totiž nutí jakéhokoliv podnikatele dvakrát přemýšlet o jakémkoliv nově vytvořeném pracovním místě. Kolik lidí v Česku asi kvůli tomu pracuje na nucený „švarcák“?

Řádově to budou jistě stovky tisíc. Vysoké odvody jsou také jednou z příčin, proč některé drobné pracovní příležitosti ani nevznikají. Vysoké odvody přispívají i k práci načerno. Princip je stejný jako u jakékoliv vysoce daněné činnosti – například obchodu s benzinem, cigaretami, alkoholem. Odměna za neplacení odvodů je vysoká, a proto ji podstupují měsíčně další stovky tisíc pracovníků. Tady máte na ruku! Vysoké odvody přispívají i k tomu, že někteří lidé zůstávají na dávkách, podporách, než by vzali hůř placenou práci.

Prostor pro snížení odvodů je. Zvedla se DPH, vzpomínáte? Penze se systémově snížily pro budoucí generace důchodců. Druhý spořící pilíř se ruší, rozdá se víc ze státního na třetím. Regulační poplatky jsou šmahem rušené a nemocnice potřebují víc peněz. Stačilo jen nedělat nic.

21.11. 2014
Zdroj: Mladá fronta DNES