Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Debata skončila ve slepé uličce

Jednání o revitalizaci prostoru za Muzeem se kvůli nedohodě vrací na úplný začátek.

Architekt města Marek Janatka navrhl chrudimským radním další postup řešení plochy nádvoří za Muzeem. Při hledání řešení revitalizace areálu bývalého letního kina by mělo být postupováno znovu od začátku. Radní už jeho návrh posvětili a proti není ani chrudimská opozice. Ta ovšem také hovoří o zbytečně promarněných letech. „Jako architekt města vnímám negativně nemožnost dohody ve věci úprav cenného a přitom zanedbaného prostoru nádvoří Muzea v prostoru dnešního letního kina“, uvedl architekt mimo jiné ve své zprávě.

Něco z historie: V květnu 2007 Rada města Chrudim schválila záměr revitalizovat území v rozsahu od budovy muzea až po soutok s náhonem. Atelier K2 Praha (arch. Škarda a arch. Poláček) vytvořil studii, která zhodnotila následující jednotlivé prvky: řeku a náhon, dosah centra města, kontakt s historickou budovou muzea, zeleň, rychlou dostupnost na kapacitní komunikaci. V následujícím roce Rada města souhlasila s dopracováním dalších stupňů projektové dokumentace a s následnou realizací. Po komunálních volbách v říjnu 2010 a změnách na radnici bylo pozastaveno zpracování projektové dokumentace a od června 2011 byl areál vypůjčen občanskému sdružení MaChr za Chrudim malebnou za účelem provozování kulturních, společenských a zájmových akcí.

V dalších letech došlo k řadě jednání mezi zástupci města a občanským sdružením ve snaze najít kompromis mezi projektem zpracovaným Atelierem K2 a požadavkem na zachování provozu letního kina. Ovšem bez úspěchu.

„Vzhledem k nemožnosti najít v současné době kompromis nám architekt města předložil návrh, aby bylo při hledání řešení revitalizace areálu postupováno znovu od začátku, za účasti všech dosud zúčastněných aktérů projednávání i veřejnosti. Za daných okolností se to zdá být nejrozumnějším řešením, které radní posvětili,“ říká místostarosta Jan Čechlovský.
Richard Herbst z občanského sdružení MaChr za Chrudim malebnou rozhodnutí radních vítá. Ovšem s rozpaky: „Doufám, že to pomůže. Jen připomínám, že od května roku 2012 se vlastně v celé záležitosti nijak nepokročilo a bylo ticho po pěšině. Teď se tedy má začít znovu od nuly... Navíc jsem se dozvěděl, že ať už nakonec padne jakékoliv rozhodnutí, bude trvat čtyři až pět let, než tam začne fakticky něco dělat. Takže jsem rozpačitý jak z těch promarněných roků, tak i z té promarněné energie,“ konstatuje Richard Herbst.

Mluvčí chrudimské radnice Sylva Drašnarová pak ještě připomíná, co teď bude následovat. „Odbor územního plánování a regionálního rozvoje ve spolupráci s architektem města má za úkol připravit veřejné projednání na přelom dubna a května 2015,“ doplnila.

2.4. 2015
Zdroj: Chrudimský deník