Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Dluží Chrudim málo nebo moc?

Celkové hospodaření města Chrudim skončilo pololetním kladným výsledkem 28,5 milionu korun, tedy zhruba třikrát lepším, než jakého město dosáhlo o rok dříve. Dluh města činil v závěru prvního pololetí letošního roku zhruba 111 milionů korun, zatímco ve srovnatelném období loňského přesahoval 119 milionů.

Dluh se navíc dál snižuje. „Průběžné zářijové číslo se už pohybuje kolem 106 milionů,“ upozornil včera chrudimský starosta Petr Řezníček (SNK – ED). Přes všechna tato fakta to však byl právě dluh města, jenž byl hlavním předmětem diskuze na pondělní schůzi městského zastupitelstva.

„Jsou města, která dokážou hospodařit úplně bez dluhu, například Teplice. Když to jde jinde, nevím, proč by to nemohlo jít v Chrudimi,“ zněla na jednání opakovaná výtka zastupitele Petra Lichtenberga (Svobodní), jenž poukázal i na to, že v souvislosti s některými nově připravovanými projekty se podle jeho názoru zadlužení města opět výrazně zvýší.

Místostarosta Jaroslav Trávníček (ČSSD) ale oponuje, že dluh většinou slouží ke spolufinancování akcí, které jsou poté většinově hrazeny z dotací. „Byla by přece velká chyba takové příležitosti nevyužít,“ míní místostarosta.

„Je to taková mantra ... Pokud by nakonec zvítězil názor, že si město nesmí vzít ani korunu úvěrů, pak bychom museli rezignovat na všechny akce, jež by mohly být v dalším plánovacím období spolufinancovány z evropských peněz. Je tu zámek Medlešice, je tu prostor kolem nádraží, halu město také neopraví ze svého a centrum města potřebuje parkovací dům. Chrudim může mít jakoukoliv finanční rezervu, ale s takovouto hromadou věcí si sama prostě neporadí,“ dodal také místostarosta Jan Čechlovský (ODS).

1.10. 2014
Zdroj: Chrudimský deník