Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Expozice Muzea barokních soch se začíná proměňovat

Po ukončení letošní hlavní turistické sezóny opustila v pondělí 2. listopadu expozici chrudimského Muzea barokních soch postava sv. Jeronýma se lvem. Její místo ale nezůstane prázdné, expozice se v příštím roce začne pomalu ale jistě obměňovat.

Před zahájením provozu Muzea barokních soch v září roku 2011 vynaložilo město Chrudim nemalé náklady, aby zajistilo restaurování vybraných zapůjčených exponátů a ty se tak mohly stát předmětem obdivu lidí po několik dalších generací, a to nejen při návštěvě chrudimského muzea.  Expozice barokního sochařství se totiž nyní po čtyřech letech od svého otevření začíná proměňovat. První sochou, která opustila přívětivé prostředí bývalého kostela sv. Josefa, je socha sv. Jeronýma. Dílo Matyáše Bernarda Brauna vytvořené kolem roku 1730 se v pondělí 2. listopadu 2015 vrátilo na místo, pro které bylo autorem vytvořeno, do východočeského Kuksu.

„Další vystavené dílo nejslavnějšího českého barokního sochaře, socha sv. Floriana, v expozici nadále zůstává a s největší pravděpodobností k ní přibudou další,“ říká Jan Čechlovský, místostarosta zodpovědný za kulturu, a pokračuje: „Již nyní čekají na svou instalaci dvě nově zrestaurované sochy Piláta a Farizeje, které doplní část expozice věnovanou pašijovému cyklu, tedy původním sochám z kostela sv. Josefa, a v plánu je restaurování soch dalších.“

Muzeum barokních soch tak průběžně naplňuje poslání ochránit nejhodnotnější barokní díla regionu prostřednictvím jejich restaurování a následného umístění do expozice muzea, kde jsou dobře zajištěna proti nepříznivým klimatickým vlivům, které ohrožují jejich stav.

5.11. 2015
Zdroj: Město Chrudim