Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Hala by mohla stát vedle nádraží

Místostarosta Roman Málek navrhuje stavbu víceúčelové Arény Chrudim, kde by se mohly pořádat i koncerty.

O tom, že sportovní hala na Tyršově náměstí už neodpovídá požadavkům doby ani samotných sportovců, se v Chrudimi diskutuje s přestávkami několik let. Město ale stále není rozhodnuto, co s tím udělá.

Varianty se nabízejí dvě: Buď nákladně rekonstruovat či spíše přestavět dnešní objekt, jehož podstatná část vznikla v 70. letech minulého století, nebo se pustit do neméně nákladné stavby na zelené louce. Jenže kde? Ani to zatím nikdo neví.

Již dřív se objevily nápady, že by stavba mohla vyrůst třeba na prostranství v blízkosti Tesca nebo u chrudimského gymnázia. Místostarosta Roman Málek teď ale přichází s jiným návrhem: „Především si myslím, že by nemělo jít jen o halu pro sport, ale měli bychom postavit něco, co dává dobrý ekonomický smysl. Sám jsem takový objekt nazval Arénou Chrudim. Mohl by mít kapacitu zhruba 2500 lidí a představoval bych si, že by se tam mohly odehrávat i větší koncerty. Ty by vůbec nemuselo pořádat samo město, ať je klidně pořádá kdokoliv jiný, kdo si za tu možnost zaplatí. Jsem přesvědčen, že při dnes běžné konečné ceně vstupenky okolo 500 korun by město mohlo dostávat od takovéhoto pořadatele úplně v pohodě nějakých dvacet nebo pětadvacet tisíc korun za večer,“ předesílá Roman Málek. Ideálním místem pro stavbu takovéhoto objektu by podle něj byla dnes ladem ležící plocha mezi výrobním podnikem Evona a chrudimským vlakovým nádražím. „Dopravní dostupnost uvedeného místa prostřednictvím vlaků a autobusů by samozřejmě byla vynikající a uvnitř zvažovaného prostranství by se našel i dostatek místa pro ohromné parkoviště,“ pokračuje místostarosta Roman Málek.

Místostarostou zmiňované prostranství dnes městu sice nepatří, ale Roman Málek věří v případnou hladkou dohodu s jeho stávajícími hlineckými majiteli. Místostarosta je ostatně až odvážně určitý i při odhadu pořizovací ceny jím zvažovaného multifunkčního objektu: „Tipuji, že Aréna Chrudim by se dostala v projektových cenách někam na 200 milionů korun a po soutěži by byla postavena za 186 milionů.“

Výhodou stavby na zelené louce by byla i ta skutečnost, že dnešní „stará“ hala by byla sportovcům neustále k dispozici, což by v případě rekonstrukce starého objektu neplatilo. A co se starou halou pak? Podle Romana Málka by zde bylo možné zachovat například jen jednu tělocvičnu sloužící okolním školám a zbytek objektu prodat. Třeba některému z developerů k možné přestavbě.

Ať už zní nápad na stavbu haly pod nádražím jakkoliv, sám jeho autor přiznává, že pro něj zatím nemá ve vedení města podporu. To ostatně naznačují i včerejší slova místostarosty Jana Čechlovského, jenž nese na chrudimské radnici odpovědnost za oblast sportu. „Ten nápad jsem zaregistroval, ale nějak šířeji se k němu vyjadřovat nechci. Že by novostavba byla v některých ohledech výhodná, to je zřejmé, ale že by měla stát právě u nádraží, to nevím. Je to ale jedna z teoretických možností,“ řekl Jan Čechlovský, jenž vzápětí dodal, že město chce zhruba do června rozhodnout, co ve věci sportovní haly podnikne dál. „Myslím, že nás čeká debata nejen v radě města, ale také se zastupiteli, protože půjde o rozhodnutí na dlouhou dobu, jež překročí délku jednoho volebního období. A také proto, že půjde o finančně velmi náročný záměr,“ dodal místostarosta.

11.3. 2016
Zdroj: Chrudimský deník