Zdraví je na prvním místě, ale COVID-19 bude mít i celosvětové ekonomické důsledky a české – již tak zpomalující – hospodářství se negativním ekonomickým důsledkům nevyhne. Mluví se o zpomalení růstu nejen čínské, ale celé světové ekonomiky a například OECD ve své zprávě ze začátku tohoto týdne hovoří o prudkém zpomalení světové ekonomiky v polovině roku 2020. Pokud by se nákaza koronaviru rozšířila v širším asijsko-tichomořském regionu, odhaduje OECD celosvětový růst v roce 2020 jen na 1,5 %. To by bylo oproti loňskému 2,9% růstu značné zpomalení.
Na tempa růstu světové ekonomiky, ale i ekonomik jednotlivých států včetně ČR budou mít značný vliv problémy dodavatelsko-odběratelských řetězců. Týká se to jak součástek pro průmyslové podniky, tak finální produkce. Další problémy lze očekávat z důvodu oslabení některých sektorů ekonomiky, jako je například oblast služeb souvisejících s cestovním ruchem a podobně. Podniky mohou mít problémy s výpadky pracovní síly. I z těchto důvodů doporučilo OECD, aby vlády jednotlivých států kromě potlačení epidemie a řady zdravotnických opatření přistoupily rovněž k hospodářsko-politickým krokům na podporu domácností a podniků, které jsou šířením koronaviru nejvíce zasaženy.
„Česká vláda v tomto ohledu neudělala ještě vůbec nic. K řadě opatření přistupuje nejvíce postižená Itálie, která přišla s rozsáhlým balíčkem fiskálních opatření. Ale i Německo a další země začaly diskutovat možná opatření na podporu ekonomiky zasažené důsledky koronaviru. V dalších zemích můžeme vidět opatření ze strany měnové politiky, konkrétně snižování úrokových sazeb centrálních bank, ke kterým přistoupily například Spojené státy, Austrálie či Kanada. I přesto, že u nás situace není tak dramatická, jako je například v Itálii, neměli bychom ekonomické důsledky COVID-19 ignorovat. Vláda musí co nejrychleji přijít s jasnými opatřeními, která pomohou jak českým podnikům, tak domácnostem. Cestou přitom není zvyšování veřejných výdajů, ke kterému dochází několik let a ekonomika přesto zpomaluje. Pomoc v boji proti ekonomickým důsledkům koronaviru by měla mít podobu daňových úlev domácnostem i podnikům. Pokud tento krok neučiní sama vláda, navrhneme toto téma projednat na půdě Poslanecké sněmovny a přijdeme s vlastním mixem daňových úlev s cílem pomoci ekonomice před propadem,“ říká místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček.
6.3. 2020