Opravdová bitva o daně a znění koaliční smlouvy nastane až v létě.
Končí první rok trojkoaličního vládnutí sociálních demokratů, lidovců a politického nováčka hnutí ANO. Byl nezvykle klidný, harmonie to byla ale spíše vynucená. Soustavné hádky by v trojích volbách odradily voliče, i proto se jich vládní politici dokázali vyvarovat. Do druhého roku však obě silné strany vstupují o něco bojovněji.
Přestože letos nebudou žádné volby, a strany se tak nepotřebují naparovat před voliči, je očekávaný střet pochopitelný. ANO i ČSSD si v únoru a březnu odbydou stranické sjezdy, na kterých budou lídři Bohuslav Sobotka i Andrej Babiš obhajovat své pozice. I proto se vůči sobě začali více než kdy jindy vymezovat.
Babiš je ve výhodě: ANO je zatím mladá a poslušná strana, nesouhlasné komentáře vůči předsedově politice z ní zaznívají jen výjimečně, nemá stranického oponenta. Sobotka má těžší podmínky. Ačkoliv se jeho vláda těší stabilní přízni voličů, ekonomika roste a ani jeden ze sociálnědemokratických ministrů nemá větší škraloup, v ČSSD s jeho stylem vedení (strany i kabinetu) nepanuje úplná spokojenost. Sociální demokraté svému předsedovi vytýkají, že je málo vidět a neumí se ohradit vůči Babišovi, který je, alespoň mediálně, mnohem zdatnější. Stěžují si na neochotu ministra financí vyslyšet žádosti členů kabinetu o peníze a na neschopnost premiéra s tím cokoli dělat.
Nahrávka pro Sobotku
Sobotka aktuálně dostal šanci ukázat, že se jeho straničtí kritici mýlí. Téma střetu s Babišem je citlivé, půjde o peníze, konkrétně o daně. Půdu pro něj připravil ministr vnitra a adept na prvního místopředsedu ČSSD Milan Chovanec, když v týden starém rozhovoru pro MF DNES zkritizoval práci ministra financí. Především zapochyboval o jeho schopnosti vybírat daně tak, jak slíbil, a připustil proto nárůst firemních daní, v souladu s programovým prohlášením. Přestože by se otázkou kabinet zabýval nejdříve v létě, kdy se finalizují návrhy rozpočtu, záměrně vypuštěný balonek zafungoval okamžitě.
Těžko říct, jestli Andrej Babiš reagoval impulzivně, jak je jeho dobrým zvykem, nebo měl vše připraveno dopředu a Chovanec mu jen poskytl záminku. Každopádně přišel s překvapivým prohlášením, že chce měnit koaliční smlouvu. Především z ní chce vyškrtnout odstavec, který zvýšení daní pro firmy a banky za určitých podmínek připouští, zejména pokud by se nepodařilo dostatečně navýšit daňové výnosy. Spor je matoucí navíc i proto, že vláda k možnosti zavedení sektorové daně připojila striktní účel, na co by přibližně čtyřmiliardový výnos použila – na snížení sazby DPH na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu.
Andrej Babiš vybírá některé daně lépe než jeho předchůdci, o tom svědčí data. Výnos DPH pro státní rozpočet za loňský rok představoval 230,2 miliardy korun, za rok 2013 to přitom bylo 219,9 miliardy, lépe se vybíraly též firemní daně. Jenže rostla spotřeba a třeba u živnostníků skončil výběr daní prakticky katastrofou – namísto očekávaných 3,2 miliardy korun nakonec na účet ministerstva financí přišlo jen 0,6 miliardy.
Sociální demokraté nyní Babiše provokují prohlášením, že čekali lepší výsledky, jakkoli byl schodek státního rozpočtu rekordně nízký. Pokud se výběr daní nezlepší, navrhnou zvýšení firemních daní, vzkázali přes média. Pro Babiše, který luxuje voliče pravice a středových stran, by to nebyla příliš dobrá zpráva. I proto zazněla jeho tvrdá podmínka vypustit z koaliční dohody možnost firemní daně zvyšovat, jinak hrozí rozpadem koalice. Dobrá nahrávka pro Sobotku, tedy pokud to nezkazí.
Necouvat příliš okatě
Ministerský předseda v podstatě nemá jinou šanci než Babišovi minimálně do březnového sjezdu vzdorovat. Pokud by ustoupil, bude mít ve straně vážný problém. Sociální demokraté sice svého předsedu v dlouho vytoužené funkci premiéra nyní nepotopí. Pokud by však Sobotka před Babišem couval až příliš okatě, nemusel by stranu vést napříště. Nádavkem by mu delegáti sjezdu navolili vedení, které by se vůči Babišovi vymezilo mnohem hlasitěji. Je přitom jasné, že jsou to Sobotkovi odpůrci z řad lánských pučistů a jejich podporovatelů, kteří se ještě možnosti ovládnout stranu nevzdali.
Babiš na druhou stranu teď nebude chtít ze sporu vyjít jako poražený. Už mnohokrát předtím sociálním demokratům couvl, třeba když se rušily zdravotnické poplatky nebo druhý pilíř důchodové reformy. Později (třeba v rozhovoru pro LN) připustil, že to bylo „blbě“. Za vyloučení možnosti zvyšovat daně bude bojovat minimálně do chvíle, než skončí stranické sjezdy. V zásadě se ale nestane vůbec nic, a to minimálně do léta. Existuje samozřejmě možnost, že se Babiš se Sobotkou domluví, přestane žádat přepsání koaličních dohod a dostane něco, o čem dosud nemluvil. Spíše to ale vypadá, že se spor o daně jen odloží do léta, kdy se bude formovat rozpočet a kdy bude jasné, kolik peněz bude na sliby, které vláda voličům dala. A až v tu chvíli to začne být vážné, protože půjde o rok 2016. Tedy rok, kdy lidé zvolí nové krajské hejtmany a kdy se začne hrát tvrdě o příštího premiéra.
23.1. 2015