Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Lesk a bída předčasných voleb v Česku

Když sociální demokracie odmítne v referendu vládu s ANO, tak už nejspíš dojde na předčasné volby. Tedy pokud poslanci ANO nezmění názor a nevezmou na milost SPD, což se moc předpokládat nedá.

Část politiků a voličů považuje předčasné volby za zbytečné a připomíná vyhozených 800 milionů korun. Druhá část k nim vzhlíží s určitou nadějí, že oslabí Andreje Babiše.

Kde je pravda? A vyřešily by předčasné volby něco?

Na začátek je třeba říct, že jde o normální součást ústavního systému. Není to nic ošklivého, ani žádné selhání, jak se snaží lidem trochu podsunout prezident Miloš Zeman. Není to nic, co někdo „zavinil“.

Cestu k nim otevírá rozpuštění Sněmovny, se kterým musí souhlasit aspoň tři pětiny poslanců – tedy 120. Asi netřeba připomínat, že pokud by to chtěly udělat politické strany bůhvíproč za zády Andreje Babiše, tak by se musely vzhledem k rozložení sil dohodnout úplně všechny vyjma ANO. Poslaneckou sněmovnu pak nelze rozpustit tři měsíce před volbami.

Když premiér (jmenovaný předsedou Sněmovny) nezíská ani při třetím pokusu důvěru Sněmovny, konají se předčasné volby automaticky. Už tedy samotné zakotvení předčasných voleb v ústavě jasně ukazuje, že to je normální věc, která má pomoci vyřešit politické paty.

Skoro stejný výsledek

Zcela jinou otázkou – a asi podstatnější – je, jestli by vyřešily zrovna tuhle situaci. No, asi nevyřešily. Zkusme odhadnout, jak by dopadly, přičemž není po ruce nic lepšího než průzkumy sociologických agentur.

Vezmu třeba volební model agentury Median z dubna 2018. ANO v něm získalo 30 procent hlasů, ODS si polepšila na 14 procent, Piráti na 11,5 procenta, SPD naopak pohoršila na 9 procent. Komunisté a ČSSD by si polepšili z loňských sedmi procent na osm. Pokud jde o spodní příčky, tady se to měsíc od měsíce hodně mění, ale TOP 09 by měla šest procent, KDU pět a STAN by se nedostali do Sněmovny.

Omlouvám se, ale musel jsem to takhle podrobně vyjmenovat, abych ukázal, že volby by dopadly hodně podobně jako ty v roce 2017. Hnutí ANO by mělo opět kolem osmdesáti poslanců a jeho podpora v čase vůbec nekolísá.

Strany sdružené v takzvaném „demokratickém bloku“by 101 poslanců získaly opravdu jen zázrakem. Piráti a ODS by jich asi měli víc, ale zase reálně hrozí, že STAN nebo topka vypadnou a jejich mandáty si pak rozdělí všichni ostatní včetně ANO.

Andrej Babiš se tak může předčasných voleb bát nejméně ze všech. Navíc když člověk míjí jeho billboardy, neubrání se dojmu, že stejně vede permanentní volební kampaň. Naopak ČSSD, která nemá peníze, má důvod se bát. A co teprve lidovci, starostové a TOP 09.

Směšná pojistka

ČSSD jde do vlády s pojistkou, že premiér odstoupí v případě nepravomocného odsouzení. Což je mimochodem trochu směšná pojistka. K rozhodnutí soudu dojde u tak komplikované věci stěží v dohledné době. I pokud státní zástupce podá do konce roku obžalobu, na což to moc nevypadá, tak začne proces někdy během roku 2019. Pokud by obhajoba jenom trošičku zdržovala, padl by verdikt v roce 2020, rok před volbami řádnými. Za daných okolností je možná opravdu lepší už nechat dovládnout Andreje Babiše.

30.5. 2018
Zdroj: Mladá fronta DNES