Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Lítý boj o rozpočet? Ale kdeže…

Ministři se po dlouhém a lítém boji nakonec slavnostně dohodli a ustoupili. Schodek tak nebude skoro sto padesát miliard (jak by také mohl být?), kdy by všichni dostali to, co chtěli, ale pouhých padesát miliard korun. Jde o vítězství rozumu, exministra Andreje Babiše, který rozpočet navrhl, a úsporného ducha ministrů, kteří nakonec sami rádi souhlasili s tím, že musí být rozpočtově zodpovědní. V tomto duchu se celá vládní šaráda kolem prvního návrhu rozpočtu prezentuje veřejnosti.

Ve skutečnosti ani padesát miliard schodku není žádný zázrak. Česko už druhým rokem aktivně, za pomoci kontrolního hlášení a nově i elektronické evidence tržeb bojuje s úniky DPH. Ty prý − podle odhadů finanční správy − činí cirka osmdesát až devadesát miliard korun. Pokud je tedy tento aktivní boj úspěšný, kde ty peníze v rozpočtu jsou? Dále platí, že tuzemská ekonomika je ve skvělé kondici, stále ještě roste, mzdy stoupají, tudíž se zvyšují i celkové příjmy z daní a sociálního pojištění. A konečně, evropské fondy stále ještě fungují, a kdyby je náhodou Česko umělo čerpat, mohl by se nový ministr financí v lednu 2019 chlubit přebytkem stejně jako to na začátku letošního roku udělal Babiš.

Rozpočet na příští rok má tu smůlu, že vzniká v rozjitřené předvolební atmosféře, kdy si strany kupují voliče − tu důchodce, tu matky s dětmi, onde zase vysoké školy. Více než na volební preference má ovšem tato slibopolitika vliv na rozpočet, a to nejen letošní, ale i v mnoha dalších letech. Protože u rozpočtu platí, že pokud jednou vznikne nějaká dávka, úleva či podpora čehokoliv, nikdy už nevypadne. Kdyby se Česko chtělo stát rájem stavitelů majáků (vláda by se bezpochyby odvolala na příkaz Bruselu, že každý rybník musí mít svůj maják), jistě by přišlo s pobídkami na výstavbu a o pár let později s exportní dotací sektoru, kterému došly rybníky a musí expandovat do zahraničí. Jakkoliv to zní trochu nadsazeně, realita je často ještě horší.

Z jednání vlády o schvalování rozpočtu jsou tak nejdůležitější dvě věci: za prvé, kdo bude dostatečně aktivní, dostane peníze. Protože jak říkával sociálnědemokratický expremiér a nynější premiérův poradce Vladimír Špidla, zdroje jsou a před volbami to platí dvojnásob. A za druhé, ti, kteří platí daně, budou platit ještě víc. Takzvaná složená daňová kvóta bude podle ministerstva financí v příštím roce nejvyšší za posledních osm let. A tomuto výsledku se říká boj o rozpočet.

15.6. 2017
Zdroj: Hospodářské noviny