Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Miniaturní Chrudim lze obdivovat zatím v Praze

Historické centrum Chrudimi se přestěhovalo do Prahy. Nikoliv doslovně, ale město na prestižní výstavě architektury Architecture Week reprezentuje detailní model v měřítku 1:500, který zahrnuje centrum ohraničené hradbami v dostatečném kontextu okolí, jako je řeka a říční náhon.

Jednotlivé budovy, celkem jich je 422, vznikly pomocí technologie 3D tisku, který umožňuje vytvořit i velmi jemné a přesné detaily. Autorům se tak podařilo zdokumentovat aktuální podobu Chrudimi a tu vtisknout do modelu.

Jemné detaily

„Jako hlavní podklad sloužil hrubý 3D sken města vzniklý z 650 leteckých fotografií pořízených o Velikonocích 2015. Tento podklad umožnil přesné zobrazení prostorových vztahů ve městě,“ vysvětluje jeden ze čtyř autorů modelu Vratislav Zíka ze studia VIZarch. Z ptačí perspektivy však velká část domů, dvorků nebo stěn není vidět, protože je zakrývají stromy, střechy a další překážky. Autoři modelu proto ještě důkladně prozkoumali celou Chrudim a vše nafotili. Když takto nashromáždili dostatek podkladů, začalo vytváření trojrozměrného modelu každého domu v elektronické podobě.

„Celé je to modelové ručně, Člověk si připraví základní krychli, trochu ji zdeformuje, přidá do stěn okna, dveře, vytvoří fasády a podobně,“ popisuje pracovní postup Vratislav Zíka.

Autoři si však na sebe precizními detaily ušili pořádný bič, neboť výroba zmenšeného města trvala necelé čtyři měsíce a na modelování strávili grafici několik tisíc hodin usilovné práce. Takto vytvořená data poté spolkla 3D tiskárna, která domy vytvořila. Terén dodala externí firma.

Kam po výstavě?

„Nepočítali jsme s tím, jak dlouho nám to bude trvat. Udělat model tak, aby se centru Chrudimi jen podobal, jde rychle, ale dnes máme možnosti to udělat naprosto přesně, tak jsme toho využili,“ dodává Vratislav Zíka.

Návštěvnici výstavy Architecture Week v Jiřském klášteře v Praze mohou model obdivovat po dva měsíce. Poté se přestěhuje zpět do Chrudimi. Během této doby už by vedení města mělo rozhodnout, kam jej umístí. Podle starosty Petra Řezníčka jsou ve hře dvě možnosti – sál chrudimského Muzea nebo krypta Muzea barokních soch, kde by v tamním tlumeném osvětlení lépe vynikl celý model.

Autoři totiž do 16 nejvýznamnějších staveb v Chrudimi namontovali světla. U každého popisku po obvodu modelu je tlačítko, které budovy jasně ozáří.

„Jak jsem mohl porovnávat s jinými modely měst, je to velmi dobře odvedená práce, dodává spokojený starosta Petr Řezníček s tím, že výsledná cena modelu nepřekročila půl milionu korun.
Na webu www.chrudimsobe. cz se také nachází pozvánky na Architecture Week, kterou lze vytisknout a u vstupu do kláštera ji vyměnit za vstupenku.

20.8. 2015
Zdroj: Chrudimský deník