Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Musíte se víc snažit, pane premiére

Navzdory řečem o tom, jak už vláda „maká“, potřebuje Babiš především získat podporu ve sněmovně. Bez ní nemá šanci prosadit naslibované razantní změny.

Andrej Babiš chtěl být premiérem a byl ochoten pro to udělat mnoho. I když v roce 2013 vstupoval do politiky, prezentoval se tak, že politikem být nechce, že chce jen napravit zkorumpovaný politický systém, jak rád říkal. Ale politika je velmi lákavá, nemálo lidí stáhla a pohltila tak, že ji zapomněli v rozumný čas opustit.

Pro svůj úspěch ve volbách Babiš udělal maximum. Objížděl republiku, fotil se s občany, dětmi i zvířátky. Obětoval tomu spoustu času. Celou dobu chtěl vládnout sám, partneři v exekutivě by mu do toho jen "kecali" a beztak kazili jeho práci.

Naštěstí pro sebe našel spojence v prezidentu Zemanovi, který jej jmenoval premiérem a podpořil jej v sestavení menšinového kabinetu.

Menšinový kabinet je to, co Babiše vyneslo do nejvyšších politických pozic. Prezident bez jakýchkoliv námitek jmenoval i nadiktovanou vládu. Cíl byl splněn, Babiš stanul v čele exekutivy.

V duchu svých politických hesel z let minulých začal rovnou mluvit o očekávání občanů, že vláda začne makat. Řídit stát jako firmu, efektivně a mocensky, to nesnese odkladu. A Zeman, spoléhající na úspěch v prezidentských volbách podlézáním Babišovi, si v tom s ním notuje.

Jenže pak je tu ještě ústava a ta říká, že "vláda předstoupí do 30 dnů po svém jmenování před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry". Dosavadní praxe byla taková, že vláda mohla plnohodnotně vládnout pouze se získanou důvěrou sněmovny. Pokud ji neměla, byla vládou pouze udržovací, podobně jako vláda v demisi.

Představme si příměr s autoškolou a řidičským oprávněním. Když chce občan jezdit autem, musí se prvně naučit jezdit, sešlapávat správné pedály, řadit rychlostní stupně a naučit se znát značky. Pokud by kdokoliv jel vozem po silnici, aniž by to uměl, brzy nabourá.

Podobné je to s politickou stranou a její snahou vládnout. Strana musí uspět ve volbách, musí vést politická jednání, vést konzultace s prezidentem a připravovat programové prohlášení vlády. Ať už učení jízdy, nebo vyjednávání o vládě je nezbytný proces vedoucí k cíli. V prvním případě se člověk naučí jezdit, ve druhém se vláda připravuje na vládnutí.

Ale i když člověk umí jezdit, nesmí svévolně vyjet na silnici. Potřebuje totiž řidičský průkaz. Teprve s řidičským průkazem se řidič stává plnohodnotným řidičem. A stejně tak vláda se teprve se ziskem důvěry stává plnohodnotnou. Teprve s důvěrou sněmovny je zřejmé, že vláda reprezentuje většinu voličů, ať již přímo, či nepřímo, například při toleranci vlády.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by menšinová vláda Andreje Babiše získala důvěru. Občanští demokraté v čele s Petrem Fialou spolupráci odmítají a kladou si podmínky, například zrušení jediného politického úspěchu ANO − elektronické evidence tržeb. Piráti, lidovci, starostové i představitelé TOP 09 také jednotně odmítají, že by byli ochotni dát podporu Babišově exekutivě. Snad leda by sám přepustil místo v čele někomu jinému. A získat podporu od KSČM a SPD? Tomu by se měl bránit sám Babiš.

Jak by asi vysvětloval liberálům v evropské straně ALDE, kam ANO patří, že jeho vládu podporují extremisté? Jak by se asi tvářil při vzájemném jednání s Babišem Guy Verhofstadt, lídr evropských liberálů? Už i prestižní časopis Foreign Policy spojuje s Babišem hesla "miliardář", "menšinová vláda" a "komunisté". To není dobrá vizitka pro žádného politika.

Menšinová vláda se však nehodlá před ničím zastavit. Chystají se výměny náměstků, v rámci připravovaného programového prohlášení se objevují razantní návrhy, více či méně smysluplné.

Počínaje výstavbou vládní čtvrti až po změnu volebního systému do Senátu.

Vláda dává jasně najevo, že se ničeho nebojí a že chce dělat razantní změny. A k tomu potřebuje podporu. Proto se snaží zalíbit všem a doufá, že někoho ke spolupráci získá. V politologii se používá termín "catch all" (volně přeloženo ulovit všechny) pro strany, které míří na široké publikum. Andrej Babiš se také zatím snaží chytit všechny. Daně? Snížit! Chytne se ODS? Platy? Zvýšit! Chytnou se toho sociálně orientované strany?

Nový premiér se musí ještě hodně snažit. Důvěru nemá, podporu pro své plány také ne. Pokud se nezačne snažit, mohlo by se mu stát, že bude makat naprázdno.

20.12. 2017
Zdroj: Hospodářské noviny