Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Na omšelé plastice v parku bují koberce mechu

Kolem rezivějícího železného podstavce korunovaného vrstvou kdysi bělostných kamenů teď lidé procházejí v parčíku před chrudimskou restaurací Centrál takřka bez povšimnutí.

Není divu. Plastiku nazvanou 'Transport síly' totiž za léta její existence pokryla už taková vrstva špíny a zeleného mechu, že celá 'tahle věc' nakonec skoro splynula s okolním ostrůvkem chrudimské městské přírody.

Podstavec plastiky berou nyní za svůj snad jen všechna psiska z okolí, která mu pravidelně vzdávají čest zdviženými zadními packami a pramínky teplé moči. Sami majitelé zvířat ale většinou netuší, kolem čeho že to vlastně procházejí a jak se celá skulptura jmenuje. „Asi to bude něco s Transportou,“ hádal včera starší pejskař, pamatující slávu tohoto kdysi největšího strojírenského a vůbec chrudimského podniku. „Hm, nevím, o co jde,“ pípla poté mladá slečna, které slovo Transporta neříká už zhola nic.
Na někdejší fabriku vytrvale upomíná logo Transporty i letopočet jakéhosi jejího výročí, které je součástí želené nohy pod plastikou. Starosta města Petr Řezníček si i proto myslí, že park není pro skulpturu tím nejvhodnějším místem a v rámci zvažované humanizace celého zdejšího prostoru by se pomník mohl a měl přestěhovat. „Dnešní umístění památníku už nedává žádný smysl a žádnou logiku,“ řekl starosta.

Podle chrudimského starosty Petra Řezníčka by mohlo být nejvhodnějším řešením restaurování plastiky 'Transport síly' a její následné umístění na nějaké exponované místo vybrané u vstupu do některé z chrudimských průmyslových zón.

V rámci budoucí humanizace celého sídliště u Husovy ulice by se ale nakonec nemuselo stěhovat toliko zmiňované dílo akademického sochaře Jaroslava Brože. Otazník totiž stále visí i nad mělkou fontánou, která se, olámaná a nefunkční, nachází jen pár desítek metrů opodál. „Je však potřeba říci, že v tomto případě by se nejednalo o pouhé doplnění vylámaných kachliček, ale o kompletní rekonstrukci fontány i vybudování nového přívodu vody, protože ten zde nyní již úplně chybí,“ připojil se k úvahám o parčíku chrudimský místostarosta Jan Čechlovský. „Ač se to tedy někomu nemusí líbit, v tuto chvíli fontánu rekonstruovat nebudeme. V rámci zmiňovaného projektu humanizace celé oblasti bude totiž nejprve nutné zvážit, zda má fontána zůstat přesně na svém dosavadním místě. Nachází se totiž přesně v zatáčce přilehlé cyklopěší stezky, což není příliš dobré,“ doplnil místostarosta Čechlovský.

Vedení chrudimské radnice se v současnosti zamýšlí i nad některými dalšími lokalitami. Patří mezi ně například i Michalský park, s jehož revitalizací je rovněž počítáno. A to dokonce velmi aktuálně. Už ve středu za týden se totiž uskuteční plánovací setkání přímo v jeho srdci, tedy u kostela svatého Michala. Město na něj ve spolupráci s Římskokatolickou farností zve k diskuzi každého, komu není lhostejný osud tohoto dalšího chrudimského zeleného koutu. Plánovací setkání začne v 16 hodin.

25.2. 2015
Zdroj: Chrudimský deník