Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

NEJ krásnější výhledy v kraji

Z klasických rozhleden, z hradního ochozu nebo prostě jen tak z vhodně položeného kopce či hory. Pardubický kraj díky své členitosti nabízí bezpočet unikátních vyhlídek na Polabskou nížinu, Orlické hory, ale i na poměrně vzdálené Krkonoše.

Jaro je v plném proudu, blíží se léto. Tedy období vhodné pro výlety. Jejich častým cílem jsou rozhledny, hrady, hory - tedy místa, odkud je dobrý výhled do okolní krajiny. MF DNES v dalším díle seriálu o krajských NEJ přináší výběr destinací, odkud se zájemcům naskytne nejkrásnější panorama.

NEJ

Co se návštěvnosti týče, tak mezi naprosté lídry míst, odkud se lidé kochají vyhlídkou na okolní krajinu, určitě patří Kunětická hora se svým gotickým hradem. Logicky. Ojedinělá hora uprostřed Polabské nížiny táhne už jen tím, že se jedná o nejvyšší vyhlídku široko daleko. Navíc se nachází v hustě zalidněné aglomeraci mezi Pardubicemi a Hradcem Králové, takže při ideálním počasí ji zdolávají stovky lidí denně.

„Jezdíme tam rádi na výlet. Jednak se člověk pěkně projde do kopce, což je zdravé, a navíc ty pohledy směrem na Hradec Králové i Pardubice jsou krásné. Vnoučata navíc ráda krmí zvířata, která se pasou na úpatí hory,“ uvedla Silvia Čermáková z Pardubic.
Pravda je, že za slunečného počasí je vidět z Kunětické hory na dlouhý pás pohraničních hor od Králického Sněžníku až po Jizerské hory. Občas není problém si za pomoci dalekohledu detailně prohlédnout i Černou horu nebo Sněžku.

NEJ nadvakrát

Mnoho pěkných vyhlídek je k nalezení v Železných horách, které se začínají vzpínat nedaleko Chrudimi. Na jejich úpatí existuje hned několik míst, kde stačí jen zastavit auto či slézt z kola a v klidu se několik minut kochat. Například v Křižanovicích. Ovšem lidé rádi vyráží na místa, kde jsou oficiální rozhledny. I díky tomu bývá často živo u rozhledny Bára, která nadvakrát vznikala nedaleko Chrudimi na Podhůře. Rozhlednu v červnu 2008 z velké části totiž zničila větrná smršť, která se prohnala Chrudimskem. Radnice ji nechala postavit znovu s dokonalejšími zabezpečovacími prvky. V roce 2010 o stavbě vyšla i kniha. „Ta nejen popisuje současnost a konstrukci rozhledny, ale i celou historii. Jsou v ní popsány i meteorologické jevy, které vedly k jejímu zničení. Architekt Rajniš to pojal jako pohnutý příběh jedné rozhledny,“ uvedl k tomu tehdejší starosta Chrudimi Jan Čechlovský.
NEJ také závody do vrchu

Přímo nad městem Ústí nad Orlicí se pne do výšky 559 metrů nad mořem Andrlův chlum i se svou typickou rozhlednou. Z ocelové stavby vysoké 50 metrů, s vyhlídkovou plošinou ve výšce 35 metrů, je za pěkného počasí vidět Králický Sněžník, Orlické hory, Krkonoše a Českomoravská vrchovina.

Zajímavostí pak je, že první rozhledna stála na „Andrláku“ už v roce 1905. O třináct let později ale vyhořela. Další rozhledna se otevírala v roce 1940, ale také dlouho nevydržela. V 60. letech musela být demontována kvůli havarijnímu stavu. Teprve až v roce 1994 dokázalo Sdružení Andrlův chlum sladit zájmy všech zúčastněných a nechalo zde postavit víceúčelovou komunikační kovovou věž. Veřejnosti je pak rozhledna přístupná od roku 1996.

Jinak Andrlův chlum dobře znají i fanoušci motorismu. Dlouhá léta se totiž na kopci jezdily populární závody do vrchu. Momentálně tradice usnula, ale zdá se, že by se mohla v nejbližších letech obnovit.

NEJ

Milovnicí dalekých pohledů do krajiny si přijdou na své také v okolí Červené Vody. O Suchém vrchu s rozhlednou píšeme na jiném místě této stránky, ale nad obcí se tyčí ještě jedna rozhledna, a to na Křížové hoře.

Ta se otevírala v roce 2007 a její stavba přišla na více než sedm milionů korun. Architektonicky zvláštní stavba měří sama 25 metrů a zájemci se na její vyhlídku dostanou po 130 schodech. Samotná křížová hora pak měří 733 metrů.

24.4. 2015
Zdroj: Mladá fronta DNES