Sociální stát přispěl k rozpadu rodiny. Jak se postupně zvyšuje podpora rodin s dětmi, tak si matky uvědomují, že víc než manžel je živí sociální úřad. Navíc osamělé matky dosáhnou na vyšší dávky.
Patříme mezi země, kde je sociální stát nejvíc přebujelý a kde škodí svým občanům. Důkazů se v poslední době objevilo několik.
Prvním signálem byla každoroční zpráva Evropské komise, která radí vládám národních států, co mají dělat. Svým šroubovaným jazykem upozornila Komise Čechy, že „omezená dostupnost cenově přijatelných zařízení péče o děti ztěžuje ženám účast na trhu práce“. Okamžitě na to zareagoval ministr školství Chládek slibem, že na dostavbu školek sežene nejméně sedm miliard. Matky nebudou muset zůstávat s dětmi doma a nastoupí do práce. Díky tomu si uchovají kvalifikaci a nebudou pracovat za nižší platy než muži. V průměru totiž česká žena vydělá o čtvrtinu méně než muž a obdobný rozdíl už v Evropě jen pár zemí. I na to upozornili experti z Bruselu.
Experti jistě nemluvili s jedním podnikatelem v okresním městě, který marně sháněl zaměstnance pro svou prodejnu vína. „Nabízel jsem jedné známé dvanáct tisíc čistého, ale řekla mi, že stejné peníze sežene, když obejde jednou měsíčně pár úřadů,“ popsal reakci mladé matky podnikatel. Těžko si lze představit, že matka půjde pracovat jen z toho důvodu, že ministr postaví v okresním městě nové školky.
Dnes nepracuje každá druhá žena ve věku mezi dvaceti a třiceti lety a každá třetí žena ve věku od třiceti do pětatřiceti, což jsou v Evropě unikátní čísla. Přesvědčit mladé matky, aby začaly chodit do práce, jen stavbou školek nepůjde. Zdejší rodiny se chovají jako všude na světě ekonomicky a využívají všechny možnosti, které nabízí sociální stát. Podmínky v Česku jsou přitom takové, že se ženám s malými dětmi pracovat nevyplatí.
Celý článek zde ...
6.6. 2014