Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

O strašné bídě české. Tuplované

Chlívek se rád občas vydává za cynickou rubriku, kterou nic, zejména v politice, nemůže překvapit. Ale občas propadne trudomyslnosti: jak to, že v zemi, která vyrábí špičková auta i kvalitní jogurty, je v politice taková bída? Proč nám rok slibují levné pleny, když vědí, že to nelze? A žádní borci z okresního přeboru, ale premiéři, bývalí premiéři, budoucí premiéři či vicepremiéři.

Odpověď je prostá: protože jim to dovolíme. Dovolujeme jim, aby nás klamali, aby nám lhali, aby s námi hráli verbální hry jako s malými dětmi. Politikům prochází věci jinde nemyslitelné – a ano, my novináři jsme toho oblbování součástí.

Bývalý ministr zemědělství Jan Mládek (a dnešní ministr průmyslu) před rokem sliboval, že léky dramaticky zlevní – že budou v nulové sazbě DPH. A bývalý premiér i evropský komisař Vladimír Špidla (a dnešní šéfporadce premiéra) mu přizvukoval: prosadíme!

Bylo zjevné i očividné, že to nelze. Evropská legislativa je v tomto ohledu jasná a jednoznačná: snížená sazba může být jen mezi 5 a 15 procenty. Výjimky šlo vyjednat leda tak před vstupem. Unie nepovoluje nulovou sazbu DPH. Konec. Šmytec. Tečka. Přesto nás tím půl roku krmili. Aby teď, co jsou u vlády, nachystali pro léky desetiprocentní sazbu.

Stejnou hru rozjeli lidovci s plenkami: rok tvrdili, že dětské pleny přeřadí do snížené sazby. Říkali jsme jim, stejně jako socialistům u léků, že je to v rozporu s platnou evropskou legislativou, ale bylo to házení hrachu na stěnu. Dokonce ten nonsens procpali do koaliční smlouvy, pod kterou je podepsán jak Pavel Bělobrádek, tak Bohuslav Sobotka i Andrej Babiš. Minimálně poslední dva museli vědět, že podepisují nesmysl. Výsledek se samozřejmě dostavil: na všech zpravodajských serverech se objevily titulky „Zlevní léky a dětské pleny“.

Nezlevní. Pleny ani o halíř a léky jen trochu, což všichni jen trochu informovaní věděli. Jak přiznal premiér pro LN: „Je to v rozporu s platnou evropskou legislativou.“ Ano, je, bylo a všichni to věděli.

Přitom by stačilo tak málo. Stačilo, aby šéf lidovců netvrdil přeřadíme či domluvíme, což byl jasný klam, ale aby řekl: „Budeme v Unii hledat spojence k tomu, aby dětská výživa a plenky mohly být ve snížené sazbě.“ Zatímco nulová sazba na léky je neprosaditelná, lidovci coby součást největší frakce v EP by téma rodiny opravdu mohli zvednout. A není vyloučeno, že by na vymírajícím kontinentu spojence našli. Naděje je malá, ale umírá poslední.

Ale místo toho z nás zas a znovu dělají … voliče.

14.6. 2014
Zdroj: Lidové noviny