Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Otázka voleb: uvěří voliči ve sv. Andreje?

Andrej Babiš má svým způsobem pravdu − jeho kauza je politická. Ovšem ne v tom smyslu, že by na něj někdo něco ušil. Ale v tom smyslu, že bude mít vliv na výsledek voleb, který je vždy nakonec sumářem toho, jak je ten který politik vnímán. Takže jak to nyní, po mnohahodinovém sněmovním jednání o vydání Andreje Babiše (a Jaroslava Faltýnka) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo vypadá?

Odpověď není snadná, ale Babiš si zřejmě nepohoršil tak, jak by si jeho oponenti přáli. Opět předvedl, že je nejen v ofenzivě, ale i v defenzivě zatraceně dobrý. Překvapivě sám požádal sněmovnu, aby ho ke stíhání vydala. Pravda: vlastně mu nic moc jiného nezbývalo, ještě v dubnu na Facebooku psal, že imunita by měla být zrušena, protože "poslanci nejsou žádní nadlidi", takže kdyby se za ni teď schoval, byl by v lepším případě za zbabělce, v horším za šaška. Ovšem vtip byl v celkovém aranžmá, které Babiš dokázal poslanecké schůzi vtisknout. Zákonodárci hnutí ANO se za svého šéfa bili jako lvi, takže nakonec to celé mělo až biblické vyznění: Mistrovi učedníci bojují, horlí, pláčou, leč "svatý" Andrej odchází hrdě a povzneseně na kříž, uchystaný zlovolnými farizeji, se záměrem obětovat se za celou zemi. Geniální konstrukce. Všechna čest stratégům ANO, kteří tohle vymysleli.

Babiš tak nakonec na vlastním objektivním průšvihu může i vydělat. V jeho dovedné hře na oběť systému postupně zaniká fakt, že Čapí hnízdo je opravdu obrovský průšvih, který mimochodem de facto přiznal původně i on sám, když slíbil, že problematických 52 milionů věnuje na charitu. Jednání sněmovny mu navíc umožnilo opět hlasitě upozorňovat na jiné kauzy, například na privatizaci OKD. A obviňovat všechny kolem umí Babiš skvěle.

O co Babišovi v současné situaci jde, je vcelku jasné: pokouší se říjnovým volbám vtisknout osudový rozměr střetu dobra se zlem, pro jistou část voličů takřka volby mezi spasením a zatracením. Přičemž hrdinou nejkladnějším, ba spasitelem je samozřejmě on sám. Nakonec i jeho program sugeruje jakousi osudovost − jmenuje se "Teď nebo nikdy".

Z druhé strany ovšem historická zkušenost říká, že když někdo začíná hrát na osudovost, teče mu většinou ve skutečnosti do bot. Průzkum Medianu ukázal, že se z tvrdého jádra voličů ANO odloupla čtyři procenta, takže "víra v Babiše" už může být za zenitem.

Klíčová otázka tedy zní: kolik voličů na Babišovu bezmála teologickou konstrukci 20. a 21. října přistoupí?

7.9. 2017
Zdroj: Hospodářské noviny