Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Pět nebezpečných trendů na cestě Česka od právního státu

RIZIKA POLICEJNÍHO STÁTU

Časopis Reflex věnoval desítky stran popisům podvodů při zadávání veřejných zakázek. Nástup orgánů činných v trestním řízení, které se těmto věcem konečně začaly věnovat, však začíná v posledním roce vyvolávat velké otazníky. Ti, kteří měli pouze vyšetřovat nezákonnosti, se svými postupy najednou stávají VELKÝM RIZIKEM PRO PRÁVNÍ STÁT a osobní svobody. Hrozí ustavení policejního státu?

Sebedůvěra některých policistů a státních zástupců surfuje na velké protikorupční vlně, která se zrodila někdy kolem roku 2011 v reakci na výbuch strany Věci veřejné. Véčkaři byli nejdříve do Parlamentu vyneseni díky své protikorupční rétorice, ale v praktické politice ukázali, že šlo jen o hesla, za nimiž stál podnikatelský projekt na proniknutí do státní správy.

Následné zklamání vyvolalo explozi různých občanských sdružení, která přicházela se seznamy lidí vhodných k odstíhání. Toto neformální hnutí časem přešlo do fáze protikorupční hysterie, která zachvátila i část médií, čímž úplně pokřivila optiku toho, kde končí právní a začíná policejní stát. Zatímco západní média jsou až chorobně ostražitá vůči zneužití bezpečnostních složek, u nás dostávají volnou ruku prakticky k čemukoli. Na policisty je pohlíženo jako na jedinou morální autoritu, o jejíž úmyslech se nediskutuje. Dokonce když soudce nevynese „žádoucí“ rozsudek, je zpochybňována jeho role jako odpadlíka, jenž nejde v jednom protikorupčním šiku. Podívejme se na několik rizikových trendů, po jejichž převládnutí můžeme v policejním státu skutečně skončit.

Celý příspěvek v přiloženém dokumentu ...

15.5. 2014
Zdroj: Reflex