Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Polder nemá být jedinou možností

Krajský úřad pozměnil záměry chrudimské radnice.

Suchý polder už nemá být jedinou zvažovanou možností při hledání řešení nevyhovujících odtokových poměrů nad chrudimským sídlištěm Stromovka. Tedy v místech, kde došlo v minulosti po silných deštích už dvakrát k náhlým záplavám. Plyne to ze stanoviska krajského úřadu. Město se proto zatím nepustí ani do financování nákladné přeložky vedení vysokého napětí, bez níž by se stavba polderu neobešla.

„K dispozici je nyní velmi čerstvě stanovisko, respektive závěr zjišťovacího řízení Krajského úřadu Pardubického kraje. Ten říká, že v této chvíli je nutné záměr posuzovat podle zákona o posuzování vlivu na životní prostředí a ze závěrů zjišťovacího řízení také vyplývají dvě věci: Zaprvé je nutno prověřit i jiná řešení a za druhé je třeba hledat řešení pro celé území, nikoliv jen pro jednu jeho část,“ uvedl na schůzi zastupitelů chrudimský místostarosta Jan Čechlovský (ODS). Po jeho slovech se tedy již zastupitelé jednotlivě nezabývali ani přeložkou vysokého napětí, ani dříve navrhovaným režimem výkupu potřebných pozemků.

V diskuzi pak zazněl souhlasný názor opozičního zastupitele Františka Pilného (ANO). „Opravdu bychom se měli zabývat uvedeným územím komplexněji a možné i levněji,“ řekl zastupitel.

Návrh kraje ocenil i Jaroslav Moučka (KSČM), který připomněl i přetrvávající nutnost spojení zamýšleného díla s budoucí rekonstrukcí kanalizace v Malecké ulici. Spokojen byl i Roman Málek (Koalice pro Chrudim), jenž budování polderu dlouhodobě odmítá.

22.6. 2016
Zdroj: Chrudimský deník