Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Prezidentský test předsedy ODS

Co říkáte, pane předsedo, na počet preferenčních hlasů pro Václava Klause? I přes velký a nečekaný úspěch ODS musí její předseda Petr Fiala řešit v každém rozhovoru a na každé tiskovce neexistující problém jménem Václav Klaus junior.

Jestli má být Fiala zklamaný z některých hlasů ve volbách, pak je to udržení TOP 09 ve sněmovně a nově vstup Starostů. Stačilo tak málo a ODS mohla být přirozeným hegemonem pravice. Přežití projektu Miroslava Kalouska bude motivovat na něj napojené skupiny k vytvoření projektu nového, a tím i pokračování historické dvojkolejnosti na občanské pravici. Vedle ODS zde vždy byl konkurent/partner, ať již šlo o původní ODA, poté Unii svobody a dnes TOP 09. Předseda ODS se má kde poučit. Mirek Topolánek uspěl s konceptem tvrdého jádra ODS a měkkého obalu, když získal přes 35 procent hlasů. ODS chybí vedle výrazného euroskeptického hlasu prezentovaného lidmi, jako jsou Václav Klaus mladší a Jan Zahradil, a vedle konzervativně pragmatického hlasu Petra Fialy a komunálních politiků i hlas městských liberálů, kteří slyší na pravicové koncepty. Ty je možné získat již v příštím roce.

Předseda ODS má před sebou dva klíčové volební testy, které prokážou jeho strategické schopnosti. Do 7. listopadu může ODS představit svého kandidáta na prezidenta nebo si tuto příležitost nechat protéci mezi prsty. Na začátku roku 2018 ODS představí svého kandidáta na primátora Prahy pro říjnové volby, bylo by překvapením, kdyby si členská základna ODS v Praze nevyžádala kandidaturu Václava Klause mladšího.

O prezidentské volbě Fiala zatím „profesorsky“opakuje, že strategie ODS je podřízena cíli porazit Miloše Zemana. To zní dobře a státotvorně. Na jedné straně jsou dva výraznější nestraničtí kandidáti Jiří Drahoš a Michal Horáček, kteří objíždějí republiku a více či méně úspěšně přesvědčují veřejnost, že Miloš Zeman není vhodným prezidentem a také že je porazitelný. Na druhé straně relevantní politické strany dosud nepostavily svého kandidáta, což je nepochopitelné u menších stran KDU-ČSL a TOP 09, které tím mohly hodně získat. Kalousek i Fiala zapomněli, jak obrovský úspěch Karla Schwarzenberga při minulé prezidentské volbě polil projekt TOP 09 živou vodou. Přestože Kalousek disponoval hned dvěma zajímavými kandidáty – europoslancem Jiřím Pospíšilem a bývalým ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem, kteří mohli přitáhnout pozornost k topce a získat jí širší sympatie pravicových voličů z ODS a KDU-ČSL, příležitost prováhal.

Vondra, nebo Žáček?

Teď je na tahu Fiala. Zajímavou etudu zahrál senátor ODS Jaroslav „Bavič“ Kubera, když před několika měsíci získal možnost kandidovat díky podpisům senátorů, aby před pár dny kandidaturu vyloučil, protože si to nepřeje rodina. Fialova ODS má k dispozici řadu osobností schopných získat hlasy posílené ODS, ale i topky, lidovců a dalších, kterým nevyhovují doposud známí kandidáti na prezidenta. Pro ODS bude úspěch, pokud její kandidát splní dvě podmínky, získá osobní podporu Karla Schwarzenberga a získá v prvním kole voleb více procent než ODS ve sněmovních volbách. Toto minimální zadání mohou splnit bývalý ministr zahraničí Alexandr Vondra nebo zakladatel Ústavu pro studium totalitních režimů a nově i poslanec za ODS Pavel Žáček. Oba jsou čitelní v názorech, pravicoví, prošli si volbami, jeden spolupracoval dlouho s Václavem Havlem, druhý s lidoveckým ministrem Hermanem.

Petr Fiala má dobře ložené karty, je jen na něm, zda využije slabost konkurence na pravici, očekávání voličů a personální sílu ODS. Jinak si ODS pro příští volby bude hledat jiného lídra.

31.10. 2017
Zdroj: Lidové noviny