Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Rekonstrukce Rekonstrukce státu

Profesionálním aktivistům z Rekonstrukce státu se nelze divit, že si připadají jako užiteční idioti. Pomohli Babišovi k moci a on je pustil k vodě. Normy, jež měly stát rekonstruovat (zákony o státním zastupitelství či zveřejňování smluv), vypadají jinak, než chtěli, odpolitizování se nekoná.

Jenže marná sláva: Pokud někdo chce prosadit změnu přesně podle svých představ, měl by jít do voleb. Aktivisté se zachovali vlastně i trochu pokrytecky. Přišli s vlastním (dobrým) politickým programem, ale jeho plnění outsorcovali na politické strany, takže dnes si mohou stěžovat zhruba stejně jako voliči.

Vznik Rekonstrukce státu byl legitimní reakcí na selhání politiky. Ovšem aktivisté podlehli iluzi, že ji lze řídit na dálku, z roviny občanské společnosti. A to nelze, navíc je to vlastně nebezpečná představa. Kvalitní fungování státu pramení z napětí mezi občanskou společností a politikou, ne nadvlády jednoho nad druhým. Politiky mají aktivisté kontrolovat, doplňovat, ne si od nich nechávat podepisovat závazky spolupráce a vyžadovat jejich bezpodmínečné plnění. Chyba je i v tom, že se chtěli stát jakýmsi sdružením nadpolitiků, s morální aurou, ale bez odpovědnosti. Nevychází to.

Rekonstrukce proto stojí před úkolem, jak rekonstruovat samu sebe. Naznačíme cestu: Volby jsou v Česku každou chvíli.

16.9. 2014
Zdroj: Hiospodářské noviny