Dlouhodobě plánovaná rekonstrukce sběrného dvora je již za dveřmi. První ze dvou etap, na které jsou práce rozděleny, začne příští týden a vyžádá si omezení jeho provozu. Kompletní práce v obou etapách by pak měly být ukončeny do konce letních prázdnin.
V první etapě, od 2. května do 30. června, budou probíhat práce, při kterých bude provoz sběrného dvora omezen jen částečně.
„Rád bych požádal veřejnost, aby v tomto období vozila do sběrného dvora jen nejnutnější odpad z domácností, popřípadě aby občané odvoz nepotřebných věcí ve větším rozsahu realizovali až po znovuotevření rekonstruovaného sběrného dvora,“ uvádí ředitel společnosti Zdeněk Kolář. „V červenci a srpnu bude dvůr uzavřen úplně a bude využito náhradní řešení, o kterém budeme s předstihem informovat. V současné době se řeší nájemní smlouva a povolení OŽP Pardubického kraje,“ dodává.
K projektu rekonstrukce a rozšíření sběrného dvora přistoupilo město ve spolupráci s Technickými službami z kapacitních důvodů, stávající přestává vyhovovat. V současných možnostech dvora je zpracovat 537,4 tun tzv. povinných složek odpadu (papír, sklo, plasty, kovy, nebezpečné odpady a biologicky rozložitelné odpady) za rok, po rekonstrukci by to mělo být dalších 750,6 tun povinných složek; dohromady 1 288 tun. Celková kapacita sběrného dvora spolu s dalšími složkami odpadu však bude až 2 000 tun za rok.
Plocha sběrného dvora po rekonstrukci bude mít díky rozšíření o dva sousedící pozemky rozlohu 2 591 m2. Projekt počítá s výstavbou nových objektů a ploch a dalšími stavebními úpravami stávajících objektů. V rámci stavby dojde k demolici garáží, plechové boudy a unimo-buněk a k rozšíření asfaltové plochy dál podél trati za patrové garáže. Rovněž přibude nová administrativní budova a přístřešek pro kontejnerová stání.
„Hlavní motivací je zlepšení služeb pro obyvatele města, zvýšení komfortu nakládání s odpady a omezení vzniku černých skládek,“ říká k rekonstrukci starosta Petr Řezníček. „V neposlední řadě ale také bereme v potaz Plán odpadového hospodářství České republiky, na který navazuje plán kraje i města. Vše má za cíl podstatně navýšit podíl znovuvyužitelného komunálního odpadu. Bez navýšení kapacity sběrného dvora by to nebylo možné,“ dodává.
V rámci projektu by měly být dále pořízeny různé nádoby a zařízení na ukládání odpadů, válcový drtič objemného odpadu, vysokozdvižný vozík a záchytná vana na nebezpečný odpad. Nebezpečné složky budou ukládány do speciálních certifikovaných kontejnerů a nádob.
Celková cena rekonstrukce sběrného dvora včetně dodávek nádob a zařízení se pohybuje ve výši 11,5 milionů korun. Na akci se podařilo získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí, která je ve výši 5,2 milionu korun, zbývající část nákladů bude hrazena ze zdrojů Technických služeb. Stavbu bude provádět pardubická akciová společnost M-Silnice, válcový drtič odpadů dodá firma MOUDER s.r.o. z Kostelce nad Černými Lesy.
26.4. 2018