Levice nás kormidluje k rovnému důchodu
Jak si představuje levice budoucí důchody, nastínily v televizní debatě expertky levicových stran Michaela Marksová-Tominová (ČSSD, toho času ministryně práce) a Soňa Marksová (KSČM). Jejich dvě strany dohromady představují sílu 83 sněmovních mandátů, což nelze vůbec podceňovat.
Že obě dámy jásaly nad zrušením druhého penzijního pilíře, tomu by se asi divil málokdo, že velebily zastavení růstu věku odchodu do důchodu, je též očekávatelné. Jen paní Marksová diváky tak trochu „lakovala“, když jim natvrdo nepřiznala, že ČSSD sice hodlá zrušit Nečasův „automat“, avšak zvyšování důchodového věku plánuje co pět let. Ale to se nepočítá. Paní ministryně, když byla vyzvána, aby dnešním třicátníkům doporučila nějakou strategii na stáří, tak v první řadě jmenovala třetí důchodový pilíř, pak doporučila opatřit si nemovitost k pronajímání, čímž si dotyčný přilepší k důchodu, a na závěr vyzvala OSVČ, aby si víc platily na odvodech, jinak je čeká minimální důchod a sociální dávky.
Vezměme to odzadu, rada pro OSVČ je férová a z hlediska státu rozumná, pokud však OSVČ přemýšlejí ekonomicky a vědí, že v případě důchodů se zásadně vyplatí spíš investovat individuálně než nechat stát své odvody přerozdělit, paní Marksovou nevyslyší. Rada koupit si nemovitost k pronájmu má pro drtivou většinu obyvatel spíš charakter výsměchu, ti, kteří si mohou dovolit hypotéku, si pořizují hlavně vlastní bydlení a jsou zpravidla šťastni, když ji splatí před důchodem. Tuší paní ministryně, jak žije její volič? A mluvíme-li o třetím pilíři, ten má několik zásadních vad. Za prvé – jeho výnos často nepokryje ani inflaci, za druhé skoro milion lidí (z pěti milionů) si spoří méně než tři stovky a nedosáhne na státní příspěvek. Ale to není rozhodující, tak malá částka, pokud ji nespoří poctivě alespoň 30 a více let, znamená v posledku nepatrné přilepšení k důchodu. Další detail, který levici uniká, je fakt, že v průběhu života máme různou úroveň disponibilního příjmu, a nakolik je limitujícím faktorem například počet dětí.
Dámy nám sice naslibovaly nádherné důchody bez odříkání a pro všechny, ale zapomněly nás seznámit s tím, kde na to stát sebere, když studie CERGE z konce roku 2012 předpokládá (pokud se stát giganticky nezadluží), že důchody klesnou z dnešních cca 45 procent hrubé mzdy někam k 25 procentům v roce 2050. A teď levice raď.
20.4. 2015