Jsme 24. ekonomicky nejsvobodnější země.
Žebříčky států, škol či měst jsou pro média radostí. Lze se pohoršit nad úpadkem vzdělanosti žactva, naříkat nad mírou korupce a ti zlomyslnější mohou coby intelektuální kratochvíli zpochybňovat metodu výzkumu.
Se zajímavým a relevantním srovnáním přichází každý rok americká The Heritage Foundation, kdy ve spolupráci s deníkem The Wall Street Journal měří míru ekonomické svobody ve 186 zemích světa. Heritage Foundation je jedna z nejvlivnějších konzervativních institucí a The Wall Street Journal jsou bezpochyby nejdůležitější americké noviny – náklad mají dvojnásobný než The New York Times a jen nedávno a těsně je předběhl lidový USA Today. Prostě – lze je brát vážně.
Skutečně ekonomicky svobodných zemí je podle autorů jen pět: Hongkong a Singapur, Švýcarsko, Austrálie a Nový Zéland; my patříme do druhé skupiny. V indexu ekonomické svobody si Česko polepšilo, vyškrábalo se z 26. místa na 24. A nikoli proto, že by ostatní padali, ale zlepšujeme se. Celkové skóre ukazuje, jak navzdory všemu postkomunistickému marasmu patříme do „severního křídla“ Evropy – spolu s Německem, Rakouskem, Slovenskem, Švýcarskem, Velkou Británií a celou Skandinávií jsme nakonec ekonomicky relativně liberální země.
Ve většině ukazatelů jsme na zelené škále, tedy relativně dobře. Červenáme se jen u míry korupce a vládních výdajů. Ty se zhoršují, tvoří 44,5 procenta domácího důchodu, jenže to je, s výjimkou Slovenska a Švýcarska, v Evropě bohužel zcela normální. Míra korupce je vysoká, horší než v Maďarsku či Polsku, leč podle žebříčku se i zde znatelně zlepšujeme.
Ale kdo chce tleskat vládě a volat „Už je líp!“, nechť nechá ruce opět padnout do klína. Data výzkumníci sbírali v roce 2013, tedy za dvou předchozích vlád – tedy v legislativním režimu nastoleném Petrem Nečasem a Miroslavem Kalouskem.
28.1. 2015