Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Samé dobré zprávy

Jsme 24. ekonomicky nejsvobodnější země.

Žebříčky států, škol či měst jsou pro média radostí. Lze se pohoršit nad úpadkem vzdělanosti žactva, naříkat nad mírou korupce a ti zlomyslnější mohou coby intelektuální kratochvíli zpochybňovat metodu výzkumu.

Se zajímavým a relevantním srovnáním přichází každý rok americká The Heritage Foundation, kdy ve spolupráci s deníkem The Wall Street Journal měří míru ekonomické svobody ve 186 zemích světa. Heritage Foundation je jedna z nejvlivnějších konzervativních institucí a The Wall Street Journal jsou bezpochyby nejdůležitější americké noviny – náklad mají dvojnásobný než The New York Times a jen nedávno a těsně je předběhl lidový USA Today. Prostě – lze je brát vážně.

Skutečně ekonomicky svobodných zemí je podle autorů jen pět: Hongkong a Singapur, Švýcarsko, Austrálie a Nový Zéland; my patříme do druhé skupiny. V indexu ekonomické svobody si Česko polepšilo, vyškrábalo se z 26. místa na 24. A nikoli proto, že by ostatní padali, ale zlepšujeme se. Celkové skóre ukazuje, jak navzdory všemu postkomunistickému marasmu patříme do „severního křídla“ Evropy – spolu s Německem, Rakouskem, Slovenskem, Švýcarskem, Velkou Británií a celou Skandinávií jsme nakonec ekonomicky relativně liberální země.

Ve většině ukazatelů jsme na zelené škále, tedy relativně dobře. Červenáme se jen u míry korupce a vládních výdajů. Ty se zhoršují, tvoří 44,5 procenta domácího důchodu, jenže to je, s výjimkou Slovenska a Švýcarska, v Evropě bohužel zcela normální. Míra korupce je vysoká, horší než v Maďarsku či Polsku, leč podle žebříčku se i zde znatelně zlepšujeme.

Ale kdo chce tleskat vládě a volat „Už je líp!“, nechť nechá ruce opět padnout do klína. Data výzkumníci sbírali v roce 2013, tedy za dvou předchozích vlád – tedy v legislativním režimu nastoleném Petrem Nečasem a Miroslavem Kalouskem.

28.1. 2015
Zdroj: Lidové noviny