Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Šance i slabiny těžké váhy z Valašska

Mirka Topolánka by jistě na Hradě uvítala „nebabišovská“ část byznysu, sbírat hlasy bude od středu doprava a sympatický může být i voličům Miloše Zemana.

Svěží vánek Topolánek. Heslo, s nímž kandidoval Mirek Topolánek v roce 1996 do Senátu, který se pro něj stal jeho slovy "mateřskou školou politiky", je nyní potřeba pozměnit. V momentě, kdy bývalý premiér za ODS oznámil prezidentskou kandidaturu, se z větérku stal pořádný fičák.

Je to znát z reakcí protikandidátů. Jiří Drahoš na Twitteru hudruje, že těch expremiérů, kteří se v prezidentské funkci pokoušejí zachraňovat Česko, je už nějak moc. A Miloš Zeman adresoval Topolánkovi temnou výhrůžku: "Jezdi do toho Jižního Súdánu projednávat energetický projekty, ale dávej pozor, aby tě tam nesežrali, a hlavně − do politiky už se nepleť." Inu, už to tak bývá, že něčí význam a síla se pozná nejlépe podle intenzity obav jeho soupeřů či nepřátel.

Nemusíme Topolánkovi zrovna věřit, že se rozhodl kandidovat v záchvatu emoce poté, co spatřil, jak Miloš Zeman peče s Andrejem Babišem menšinovou vládu, která by mohla vládnout kdovíjak dlouho bez důvěry sněmovny. Takový ústavní empatik Topolánek zase není. Nehledě na to, že prezidentská kandidatura není něco, co vás napadne v noci z pátku na sobotu. Je pravděpodobné, že jde o dobře promyšlenou a finančně zajištěnou záležitost. Topolánek coby prezident by určitě nevadil takovému Danielu Křetínskému, pro jehož Energetický a průmyslový holding pracuje, a vlastně ani celé "nebabišovské" části byznysu. Byznysové kruhy by se s Topolánkem obecně dohodly určitě lépe než s nevypočitatelnými osobami typu Michala Horáčka či Jiřího Drahoše. Idealismus v kandidatuře nehledejme, ale tím spíš Topolánek nebude v prezidentské soutěži žádné béčko.

Dobrý výsledek udělat umí

Má tedy Topolánek skutečně šanci uspět a stát se po Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi třetím českým expremiérem, který usedne na Pražském hradě? Vysloveným favoritem není, ale může se soutěží pořádně zamíchat. Zřejmě se může spolehnout minimálně na voliče ODS. Současný předseda Petr Fiala se o něm sice nevyjadřuje právě s obdivem − napsal, že Topolánkovo jméno je spojeno s dobou, kdy ODS byla vnímána jako buranská strana. Jenže Fiala by si možná mohl vzpomenout i na to, že to byl právě Topolánek, kdo dosáhl historicky nejvyššího volebního zisku − v roce 2006 to bylo bezmála 36 procent. A to díky tomu, že dokázal odstřihnout ODS od klausovské rigidity a udělat z ní skutečnou catch-all party, přijatelnou pro všechny od středu doprava.

Proto také na něm se zalíbením možná spočine i oko nejednoho voliče TOP 09 (Miroslav Kalousek už nakonec nad jeho kandidaturou zajásal) či STAN a KDU. No a z druhé strany Topolánkova razance a euroskepse (prohlásil například, že "EU umetá cestičky dobyvatelům a barbarům") může být sympatická i jisté části voličů Miloše Zemana, kteří s obavami sledují prezidentovo churavění. Topolánek sice o sobě nikdy neprohlásil, že je "chlap s guľama", jak se traduje, ale nyní mu tenhle nevýrok může pomoci. Celkově by se Topolánek mohl dostat hodně vysoko nad patnáct procent hlasů, což ho může poslat do druhého kola.

Jak jednoduché je vařit Topolánka

Tam by to ovšem měl zatraceně těžké, zejména za předpokladu, že na něj bude čekat Miloš Zeman. Představme si televizní debatu mezi prvním a druhým kolem, kterou by si současný hradní pán jistě vychutnal. Stačilo by mu opakovat hesla "toskánská aféra", "Dalíkova vila" a upomínat na to, že soudkyně v kauze korupce při nákupu obrněnců Pandur, kvůli které nyní Topolánkův přítel a poradce Dalík nastupuje do věznice, vcelku zřetelně poukázala na to, že Dalík musel mít krytí z vyšších míst. Topolánek v téhle záležitosti vcelku rychle ztrácí nervy, jak předvedl v rozhovoru pro ČRo v květnu 2016, kdy prohlašoval, že jde o "poměrně nestoudný justiční zločin" a "poměrně politický proces, které jsme tady zažívali někdy v padesátých letech". Ve všem navíc podle něj měla prsty CIA.

Inu, pokud to někomu připomene řeči Andreje Babiše (tedy bez té CIA) k obvinění v kauze Čapí hnízdo, nelze proti téhle asociaci nic namítat. Je to Topolánkovo slabé místo a Miloš Zeman by tvrdohlavého Valacha v hrnci s Pandury a Dalíkem jistojistě řádně povařil možná až do úplného vyměknutí.

7.11. 2017
Zdroj: Hospodářské noviny