Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Školy si došláply na gramotnost

Interaktivní formou zapojují některé školy žáky do čtení textu. Nezapomínají ani na vzdělávání učitelů.

Základní a střední školy v Pardubickém kraji neinvestují jenom do nových lavic nebo zateplení budov. Od září chtějí mnohé zlepšit výuku dětí čtenářskými dílnami a doplnit vzdělání učitelů.

Čtvrtina až polovina českých dětí má problém s porozuměním textu. Školy to vědí a chtějí neutěšenou statistiku zlepšit. Například chrudimská Základní škola Dr. Peška získala finance na zkvalitnění čtenářské gramotnosti v takzvaných čtenářských dílnách. „Děti nečtou. Setkáváme se s tím, že děti na druhém stupni nerozumí tomu, co právě přečetly. Proto je chceme ke čtení přimět zajímavou a hravou formou od první třídy. Nejde o klasické čtení, při kterém dítě čte, a ostatní koukají do knížky. Začnou pracovat ve skupinkách se čtečkou knih, vzájemně spolu komunikovat. Jde hlavně o porozumění textu,“ říká zástupkyně ředitele chrudimské školy Veronika Pluhařová k nákupu nových dětských knih, které spolu s elektronickými čtečkami knih pomáhají výuce na prvním stupni. „Pokud se projekt osvědčí, chceme s ním pokračovat i na druhém stupni,“ dodává.
Dotaci získala také Základní škola Dr. Malíka v Chrudimi. I v tomto případě budou finance sloužit jako prostředek ke zkvalitňování čtenářství. Cizí jazyky tady však nebudou vstřebávat jenom žáci. Učitelé se zúčastní takzvaného stínování.

Jazyky biflují i učitelé

„Stínování umožňuje našim učitelům na krátkou dobu navštívit vzdělávací instituci v zahraničí a získat tak zkušenosti při sledování práce kolegů, jejich pracovního prostředí, metod a postupů,“ uvádí místostarosta Chrudimi Jan Čechlovský. Program se týká pedagogů, kteří vyučují cizí jazyky, matematiku, přírodovědné a technické předměty.
Do výuky angličtiny se přes prázdniny pustili také učitelé svitavského gymnázia, kteří odjeli na studijní jazykové pobyty do Anglie.

„Teď čekají na učitele stáže na zahraničních školách, kde budou nasávat metody výuky. V rámci projektu pojedou na jazykově-poznávací zájezd do Francie také žáci, kteří se učí francouzštinu. Budou ji studovat přímo na jedné jazykové škole v Paříži,“ podotýká ředitel svitavského gymnázia Milan Báča. Výsledkem projektu by mělo být také navázání kontaktů se dvěma zahraničními školami, v německém Stassfurtu a ve francouzské Remeši.

25.9. 2015
Zdroj: 5plus2