Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Sonda do duše Babišovy vlády

I bez důvěry může kabinet dělat docela dost. Jediný, kdo ho může omezit, je parlament při schvalování zákonů. Ty ale na řadu kroků nejsou potřeba.

Miloš Zeman nazval kdysi svůj menšinový kabinet podpořený opoziční smlouvou "vládou sebevrahů".

Andrej Babiš zatím nemá partnera pro podobný kontrakt, má ale podporu prezidenta Miloše Zemana a také umí pracovat se strachem z toho, co by se všechno mohlo stát, kdyby přišly předčasné volby. Představa, že příště, po dalších volbách, by třeba ani žádnou podporu jiných stran nepotřeboval, dává jeho vládě (i když možná ne hned první) jistou šanci na to, aby získala něco jako "důvěru".

Sestava kabinetu, který představil nyní, dává možnost nahlédnout, jaká bude vláda, kde se bude "víc makat než žvanit". I bez důvěry může dělat docela dost, protože to ústava dovoluje. Existuje sice rozsudek Ústavního soudu z roku 2010, který doporučuje vládě, která nemá důvěru, aby se chovala velmi restriktivně, pokud jde o výkon pravomocí, nicméně vyloučit nelze nic. Takže kdyby se náhodou vláda bez důvěry rozhodla prodat ČEZ, teoreticky by to mohla udělat. Souhlas parlamentu, což je to, co vládu bez důvěry omezuje nejvíc, k podobnému kroku nepotřebuje.

Takže co se dá očekávat? Za prvé průvan na ministerstvech. Námitka, že pokud si nejsem jistý, zda v domě / na ministerstvu zůstanu, nedělám úklid, platí.

Jenže také platí, že pokud se Babiš může zbavit těch, kteří jsou potenciální překážkou jeho plánů, bude se spíš řídit heslem "co můžeš udělat dnes, nenechávej na zítřek".

Kromě ministerstev je tady ještě pár státních podniků. Třeba Česká pošta, které loni klesl zisk a kde stát přidával na platy a na existenci poboček, přestože její šéf bere osm milionů ročně, což Babiš neopomněl zdůraznit v emotivním postu na Facebooku letos v červenci. Důvod pro změnu vedení zřejmě nemají Lesy ČR, kde se vítězem posledního tendru na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2018 až 2022 stala firma Uniles ze skupiny Agrofert. Tady evidentně funguje všechno tak, jak má. A konečně je tady ČEZ. Jeho vedení Babiš evidentně rád nemá (jinak by se jej jako ministr financí nepokusil několikrát sestřelit), teď ale zřejmě došlo pod uklidňujícím vlivem prezidenta k chvilkovému příměří.

Pak jsou tady jednotlivé resorty, i tady může vláda kouzlit, aniž by k tomu potřebovala parlament. Třeba ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové určitě nechá volnou ruku Janečkově finanční správě, který občas "seká" podnikatele bez ohledu na skutečnou vinu. Dá se předpokládat, že oprávněnost použití zajišťovacích příkazů vůči údajným podvodníkům asi není to, co bude novou ministryni trápit nejvíc.

Opomenout nelze resort zdravotnictví, kde se jeho nový šéf Adam Vojtěch vcelku rozumně pokouší domluvit s lékaři na odkladu e-receptu. O tom, že je lékařská lobby jedna z nejsilnějších v zemi, nelze pochybovat. Žádný lékař ale nikdy neprotestoval proti spoluúčasti pacientů, i když ta prý podle Vojtěcha není na pořadu dne.

"Měli bychom lidem umožnit, aby si na lepší péči dobrovolně připlatili," říká ale Babiš v knize, o čem sní, když náhodou spí. A protože se náhodou na kapitolách o zdraví podílel nový ministr zdravotnictví, není od věci si připomenout, co se dá čekat.

Za jednu z priorit zemědělství považuje ministr Jiří Milek potravinovou soběstačnost. To je ovšem dost vágní představa, ledaže by se mu podařilo přesvědčit lid, že hlavní potravinou jsou tyčinky Fit jeho koncernu Úsovsko.

Otázkou je, co všechno bude moci prosadit Jaroslava Němcová na ministerstvu práce, když mezi její priority patří důchodová reforma, na které se evidentně v parlamentu (i mimo něj) neshodne nikdo. Druhým tématem je revize sociálních dávek tak, "aby bylo zřejmé, že nastavit dlaň není samozřejmostí". K obojímu potřebuje ale souhlas parlamentu.

A není od věci dodat, že už nyní jsou omezené dávky na bydlení lidem, kteří žijí v takzvaných oblastech se zvýšeným výskytem nežádoucích jevů, existuje povinná veřejná služba a část dávek dostávají lidé v poukázkách. Další revize dávek je tak spíš než o pomoci a řešení situace o dalším vytlačování "nepřizpůsobivých" do neviditelna.

Ať už nová vláda získá důvěru či nikoliv, náhled do duše těch, kteří "budou makat", tady je. Nabízí to, po čem lidé touží. Stejně jako to už dlouho dělá Babiš, který také ví, že touhy lidí se mění podle nabídky. Protože kdo skutečně touží po klobáse s pětiprocentním podílem masa? A jak výživná bude doopravdy jeho vláda?

13.12. 2017
Zdroj: Hospodářské noviny