Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Strach má odvát lepší pojistka

Podle nového občanského zákoníku ručí zastupitelé za svá chybná rozhodnutí také svým majetkem.

O peníze nebo dokonce o střechu nad hlavou nechce kvůli výkonu své práci či veřejné funkce přijít asi nikdo. Nedávná změna občanského zákoníku však tuto možnost připouští. Reprezentanti chrudimské samosprávy se proto raději proti novému riziku připojistili.
„Pro případ vzniku odpovědnosti za újmu způsobenou v rámci své činnosti jménem města nebo pro město Chrudim budou nově pojištěnými i členové zastupitelstva města a členové výborů a komisí zřizovaných městem,“ říká starosta města Petr Řezníček. „Pojistka se vztahuje i na pokuty od finančních úřadů, náklady na právní ochranu a trestní stíhání. Nevztahuje se ale samozřejmě na škody způsobené úmyslně,“ doplňuje starosta.
Stávající pojistné se dodatkem smlouvy navýší o 43.085 korun. Limit pojistného plnění je 20 milionů korun se spoluúčastí města ve výši pěti tisíc korun.

Po změně občanského zákoníku již zastupitelé oproti dřívějšku ručí celým svým majetkem. Možnosti pojistit zastupitele proto využily už stovky obcí. Jak potvrdila například chrastecká starostka Martina Lacmanová, podobnou pojistku uzavřelo také město Chrast.

Členové zastupitelstva, ale i výborů či komisí, řeší běžně záležitosti, z nichž může vyplývat riziko vzniku škody. Může jít o uzavírání smluv, zadávání veřejných zakázek, výběrová řízení a pod. „Rozhodujeme odpovědně a podle našeho nejlepšího svědomí. V roli vítěze veřejné zakázky si proto umím představit třeba i firmu, která nenabídla právě tu nejnižší cenu. Nejlevnějšího dodavatele totiž může doprovázet třeba zlá pověst podložená špatnými zkušenostmi. Nelze ale vyloučit, že si naše rozhodnutí pak někdo vyloží jinak,“ doplňuje příklad chrudimský místostarosta Jan Čechlovský.

31.7. 2015
Zdroj: Chrudimský deník