Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Svatý Jeroným se zhoupl na laně

Po ukončení sezóny se jako první stěhovala z muzea socha z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Vrátila se do Kuksu.

Hlavní letošní turistická sezóna v chrudimském Muzeu barokních soch skončila. Od začátku roku do konce října prošlo muzeem přesně 7 022 návštěvníků.

„Od doby, kdy bylo muzeum otevřeno, návštěvnost trochu poklesla, ale teď se již drží na přibližně stejných číslech,“ konstatoval Jiří Kadeřávek, ředitel Chrudimské besedy, jež zajišťuje provoz většiny městských kulturních zařízení. Muzeum zahájilo provoz v září roku 2011, avšak pětiletá lhůta, během níž je nezbytné dodržovat někdejší dotační podmínky, nevyprší už v příštím roce, jak by snad napovídala jednoduchá matematika. Celý projekt byl totiž úředně uzavřen až na počátku roku 2013. „Na úvahy, jak přesně bude objekt fungovat dál, tedy zbývá ještě dost času. Nyní se zodpovědně zaměřujeme na podobu samotné expozice a na obměnu vystavených děl,“ vysvětlil chrudimský místostarosta Jan Čechlovský, jenž na radnici odpovídá za oblast kultury.

První sochou, jež pomocí lana a jeřábu opustila prostředí bývalého kostela sv. Josefa, je socha sv. Jeronýma. Dílo Matyáše Bernarda Brauna, vytvořené kolem roku 1730, se toto pondělí vrátilo na místo původního určení, tedy do východočeského Kuksu.
„Další vystavené dílo nejslavnějšího českého barokního sochaře, socha sv. Floriana, v expozici zůstává a s největší pravděpodobností k ní přibudou další,“ říká místostarosta a pokračuje: „Již nyní čekají na svou instalaci dvě nově zrestaurované sochy Piláta a Farizeje, které doplní část expozice věnovanou pašijovému cyklu, tedy původním sochám z kostela sv. Josefa, a v plánu je restaurování soch dalších.“ Muzeum tak plní své poslání chránit nejhodnotnější barokní díla regionu prostřednictvím jejich restaurování a následného umístění do expozice.

6.11. 2015
Zdroj: Chrudimský deník