Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Svědkyně požáru Národního divadla stojí zastrčená v parku

Turisté i lidé z Chrudimských patriotů hledají pro Kalliopé důstojnější místo.

Kulturní otazníky

Skupina chrudimských turistů společně s občanským sdružením Chrudimští patrioti navrhuje přestěhovat jednu z chrudimských soch – konkrétně sochu Kalliopé, které nyní stojí víceméně opomíjena v Městském parku.

„Patřím do skupiny přátel, jejichž zájmem není jen turistika, ale, a to především, také život města, jeho události a dění v něm, které pozorně sledujeme a zasvěceně komentujeme,“ napsal Chrudimskému deníku člen místní turistické organizace Pavel Nečina. A pokračoval: „Řeč nedávno přišla i na Muzeum barokních soch v kostele sv. Josefa. Určitě nádherná, hodnotná expozice, kterou nám jiná města mohou závidět. V našem městě se ale také nachází socha, která sice není v centru pozornosti, ale přesto je obecně známá a ceněná. Je to socha Kalliopé, socha se silným příběhem, která byla poškozena při požáru Národního divadla, jak je ostatně uvedeno na informační tabulce poblíž tohoto díla. Tato socha zpodobňující Múzu epické poezie a zpěvu bohužel nevyužívá svůj potenciál zájmu, protože se nachází na místě tak trochu zastrčeném. Stojí totiž na kraji městského parku,vlevo od finančního úřadu, kam návštěvník – turista nezabloudí ani omylem a místní občan o ni možná zavadí jen letmým pohledem, když nese na úřad daňové přiznání,“ píše Pavel Nečina.

Múza u divadla?

„Podle mě i podle mých přátel jde o místo málo známé a věhlasné múzy nedůstojné. Na tomto názoru jsme se shodli také se spolkem Chrudimští patrioti, který vede architekt Josef Kopečný. Na jejich schůzku jsme byli přizváni a věc zde konzultovali. Také jsme společně konstatovali, že pravděpodobně 90 procent místních občanů nemá, jak jsme zjistili letmým průzkumem, o tomto díle ani potuchy,“ pokračuje zástupce turistů. „Z tohoto faktu vyplynul návrh, abychom společně usilovali o přemístění díla na místo důstojnější, místo exponované, kde by mohlo být na očích místních občanů, ale i hostů a návštěvníků Chrudimi. Členům naší iniciativy, ale i spolku Chrudimští patrioti by se velmi líbilo místo vlevo od průčelí Divadla Karla Pippicha na trávníku blízko náhonu Chrudimky.Netvrdíme, že neexistují i jiná, možná vhodnější místa, kde by cenné dílo vyniklo a poutalo pozornost místních i příchozích. Jsme laici, takže to, nakolik je myšlenka vhodná a realizovatelná, musí posoudit povolaní. Motivem a naším společným zájmem je předpoklad,že reinstalace by přispěla ke zviditelnění této památky a tudíž k ještě větší atraktivitě a zájmu o naše město,“ uzavírá Pavel Nečina, který se jako zástupce zmíněné iniciativy obrátil s návrhem na přestěhování soch na chrudimského místostarostu Jana Čechlovského, jenž je ve městě odpovědný za oblast kultury.

Vedení se poradí

„Přijde mi to jako zajímavý podnět, kterým se určitě budeme zabývat. Já osobně se myšlence na stěhování sochy nebráním, ale sám nevím, jaké místo by pro ni bylo nejlepší, třeba by se mohlo objevit i nějaké jiné. Návrh turistů je hodně čerstvý, ale počítám s tím, že ho nejprve projednáme na poradě vedení města a pak zřejmě požádáme o stanovisko i městského architekta Marka Janatku. na základě těchto porad pak zvážíme projednání návrhu v městské radě, ale námět určitě nenecháme zapadnout,“ přislíbil „ministr chrudimské kultury“ Jan Čechlovský.

-----

Kalliopé byla dcerou boha Dia

Kalliopé, v českém překladu Krasohlasá, byla v řecké mytologii dcera nejvyššího boha Dia a bohyně paměti Mnémosyné. Jde o Múzu epického básnictví. Kalliopé měla syna Orfea, jehož otcem byl thrácký král Oiagros (nebo bůh Apollón), další Apollónův syn byl Ialemos, pěvec truchlivých písní, jenž zemřel mlád. Jeho bratr Linos byl slavný pěvec, který neměl konkurenci.

Také prý byl učitelem hudby, a to samotného Hérakla, který ho právě kvůli vyučování hře na lyru zabil kvůli častému vytýkání chyb. Jinde se ale tvrdí, že ho zabil sám bůh Apollón, kterého syn v hudbě a zpěvu předčil. Dále se uvádí, že Kalliopé byla i matkou Sirén, jsou však uváděny i jiné Múzy.

10.4. 2014
Zdroj: Chrudimský deník