Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Světový den autismu si připomene i Chrudim

Cílem Světového dne autismu – 2. dubna – je zvýšení informovanosti o problematice autismu ve společnosti. Autismus je jednou z nejzávažnějších vývojových poruch. Zasahuje všechny složky osobnosti a projevuje se ve všech oblastech života. Dítě s poruchou autistického spektra odlišným způsobem zpracovává to, co vnímá, nechápe naše emoce, velmi často nerozumí naší řeči nebo ani samo nemluví. Z těchto důvodů se i jinak chová. Nejzávažnější problémy má proto v oblasti sociální interakce, představivosti, zájmů, hry a komunikace. Barvou komunikace a sebevyjádření je modrá, i proto ve dnech 2. – 30. dubna Česko svítí modře.

Také město Chrudim se už po několikáté připojí ke kampani, spojené s porozuměním autismu. Prakticky nejviditelnější bude nasvícení několika objektů modrým světlem. „Od večera 31. března do rána 7. dubna nasvítíme morový sloup na Resselově náměstí a část budovy Regionálního muzea,“ uvedl Zdeněk Kolář, ředitel Technických služeb Chrudim 2000, spol. s r. o.

„V noci z 2. na 3. dubna bude modře svítit vchod do Speciální základní školy v Chrudimi, v pondělí pak škola pořádá Den v modrém, kdy všichni dorazí na vyučování v modrých tričkách,“ dodává ředitelka školy Jitka Činčalová.

Bohatý program připravuje pro veřejnost Mateřská škola Strojařů – ve čtvrtek 6. dubna proběhne ve školce den otevřených dveří, a to od 8 do 16 hodin. Zájemci si budou moci prohlédnout všechny prostory třídy: hernu, pracovny i nově budovaný snoezelen (speciální místnost určená k poskytnutí pozitivně naladěného prostředí). „Učitelky budou připraveny ukázat náš způsob práce s dětmi, založený na technikách aplikované behaviorální analýzy a poskytnou základní informace o tomto způsobu práce,“ říká ředitelka Lada Kalinová. Pro rodiče i další zájemce o sdílení a výměnu zkušeností bude od 15 hodin k dispozici Otevřená rodičovská skupina.

Zástupkyně obou výše uvedených chrudimských škol se 26. dubna 2017 zúčastní odborné konference Cesta z pasti III. – Příklady dobré praxe, která proběhne na Krajském úřadu Pardubického kraje. „Děti s poruchami autistického spektra jsou děti jako každé jiné, jen se obtížně orientují v našem světě. Proto se pravidelně zapojujeme do kampaně, která pomáhá zvýšit povědomí veřejnosti o tomto závažném onemocnění. I tyto děti se dokážou učit, radovat se a hrát si. Rádi bychom v tomto roce představili a informovali veřejnost o možných způsobech výchovy a vzdělávání, které se nám osvědčily a vedou ke zkvalitnění života těchto dětí,“ dodává Petra Filipiová, speciální pedagožka ve třídě Motýlků MŠ Strojařů v Chrudimi, která na konferenci přednese vlastní příspěvek na téma Rozvoj komunikačních dovedností dětí s PAS – využití poznatků ABA.

28.3. 2017
Zdroj: Město Chrudim