Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Svoboda má štěstí. Není Parkanová

Některé věci se dají docela dobře předvídat. Třeba včerejší rozhodnutí mandátového a imunitního výboru, který doporučil sněmovně, aby nevydala k trestnímu stíhání poslance ODS a bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu. A to docela jasně: ze dvanácti členů výboru nehlasoval pro Svobodovo vydání ani jediný. Je tedy velmi pravděpodobné, že sněmovna Svobodu policii nevydá, což ovšem jednasedmdesátiletému poslanci pomůže jen na krátký čas. Pokud na podzim 2017 nebude svůj mandát obhajovat, může jej policie začít stíhat, neboť čeští poslanci a senátoři už nemohou spoléhat na „doživotní imunitu“, díky níž je z problémů jednou provždy mohlo vytáhnout hlasování jejich kolegů.

Tuhle novinku si český parlament odhlasoval na jaře před dvěma lety, v době vrcholící „války s korupcí“, kterou v tu dobu Česko žilo. Dnes už toho velmi litují, což vám ti upřímnější i přiznají, jen na Malé Straně dnes nemá nikdo odvahu vrátit stav před březen 2013, kdy dokázali víc než dvacet let odolávat všem vlastním návrhům, aby si imunitu upravili tak, jak je běžné všude jinde v Evropě. Trochu to připomíná situaci s přímou volbou: nikdo ji ve skutečnosti moc nechtěl, když už to ovšem tolikrát zaznělo ve všech předvolebních kampaních, nešlo najednou couvnout – a teď se všichni diví, co to přineslo.

Poslanec Svoboda má ovšem stejně do jisté míry „štěstí“, že o něm poslanci nerozhodovali právě někdy před dvěma nebo třemi lety. (Pomiňme teď, že v jiném případě týkajícím se Opencard jej právě před rokem sněmovna vydala.) V minulém volebním období by bylo jasno hned: jako třeba v případě Vlasty Parkanové, již sněmovna zbavila imunity kvůli nákupu letadel CASA, který kdysi v roce 2009 odhlasovala celá Topolánkova vláda. Bohuslav Svoboda jako pražský primátor rozhodl o přidělení téměř milionové zakázky na analýzu smluv pražského dopravního podniku ze zlatých bémovsko-rittigovských časů advokátovi (a dnešnímu senátorovi) Václavu Láskovi sám. „I kdyby primátor neměl pravomoc smlouvy podepsat, je to spíš věc, která by se měla řešit v občanskoprávním řízení, a ne prostředky trestního práva,“ řekl včera člen imunitního výboru Jan Chvojka (ČSSD). Tenhle hlas nemůže být přeslechnut: ve sněmovně definitivně vítězí přesvědčení, že se „válka s korupcí“ dostala do fáze, kdy ohrožuje celý politický systém. Hlasování o Svobodovi bude jen první krok, ty důležitější teprve přijdou. Tím dalším bude zákon o státním zastupitelství.

25.2. 2015
Zdroj: Hospodářské noviny