Chrudim se má coby město s bohatou historií kam a za kým ohlížet. Před lety proto ve vestibulu reprezentativní budovy chrudimského Muzea, známého též jako Chrudimská beseda, začal vznikat soubor bust nejvýznačnějších rodáků či osobností Chrudimi.
„Celou koncepci prostoru letos završíme usazením dvou panelů se seznamem čestných občanů a bývalých starostů města Chrudimě,“ říká starosta František Pilný. „Koncepce pochopitelně počítá s tím, že jména lze doplňovat i nadále, tak jak budou přicházet další významné osobnosti,“ upřesňuje starosta Pilný.
Pamětní desky o chrudimských čestných občanech a starostech, ale i předsedech Místních národních výborů a Městských národních výborů, budou slavnostně odhaleny v sobotu 7. září v 10.30 hod. v rámci Dne otevřených dveří památek.
Záměr vytvořit Chrudimský panteon ve vestibulu Muzea vznikl již v roce 2009. Jedná se o významný prostor jak z pohledu historického, tak i současného, protože se jedná o hlavní vstup do budovy, v níž se uskutečňuje velké množství důležitých kulturních a společenských akcí města.
V první části byly zrestaurovány původní mramorové pamětní desky o dokončení stavby Průmyslového muzea v roce 1901 a o existenci Průmyslového a vlastivědného muzea v roce 1920. Později bylo postupně nainstalováno osm bust významných chrudimských osobností, a to Viktorina Kornela ze Všehrd, Jana Nepomuka Štěpánka, Josefa Ressela, Karla Pippicha, Františka Wiesnera, Josefa Klimeše, Františka Schmoranze st. a Josefa Vaňka. Autorem všech bust je akademický sochař Jaroslav Brož.
Při příležitosti tohoto završení Chrudimského panteonu bude také představena nová publikace historika Pavla Kobetiče s názvem Chrudimský panteon, vycházející jako 47. svazek edice Chrudim. Zakoupit si ji bude možné mj. v Turistickém a informačním centru na Resselově náměstí.
4.9. 2019