Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Vláda, která je důležitější, než si myslíme

Takové souznění mezi premiérem a prezidentem jsme na Hradě dlouho neviděli. Miloš Zeman včera pochválil nováčky ve vládě Andreje Babiše, byť ještě před pár týdny tvrdil, že je nezná, a s každým z nich se od té doby viděl sotva jednou. „Velmi dobře zapadnou do týmu,“měl jasno. Vychválil spolupráci se staronovými ministry za hnutí ANO. A odmítl i to, co v kuloárech připouštějí dokonce i někteří z ANO – že jde o „zimní“vládu.

Soudě jen podle včerejší atmosféry na Hradě, měla by před sebou Babišova vláda čtyři roky společné harmonie a pohody.

Ale teď realita. Všichni, kteří včerejší ceremoniál absolvovali, dobře vědí, že by byl velký zázrak, kdyby vládě vyslovila Sněmovna důvěru. K 78 poslancům ANO prostě 15 komunistů ochotných za určitých okolností k toleranci stačit nebude. A ani strany třesoucí se po volebním výprasku o svůj politický život nemají důvod hned 10. ledna Babišovi ve Sněmovně odhlasovat důvěru vládě, ve které nebudou mít svoje lidi.

Babiš sice může stranám při jednáních nabídnout podporu některých programových bodů i podržení klíčových náměstků a úředníků na ministerstvech, v České exportní bance nebo Národním bezpečnostním úřadu, ale to všechno je málo. Obzvláště když v ostatních stranách už moc dobře vědí, že pokud by Babiš slíbil podporu některého z atraktivních bodů volebního programu, ať už ČSSD, či KDU-ČSL, velmi obratně by dokázal veřejnosti prezentovat, že to byl vlastně jeho nápad a že to je další z úspěchů jeho hnutí.

Takže 10. ledna budeme s obrovskou pravděpodobností svědky neúspěšného požádání o důvěru. Kuriózní shodou okolností může být poslanců hlasujících pro Babišovu vládu 93, tedy úplně stejně jako při posledním neúspěšném pokusu vlády Jiřího Rusnoka. A teprve pak to začne naostro.

Babišova vláda v demisi může klidně podobně jako ta Rusnokova vládnout i půl roku. Povede-li se jí třeba jen zvýšit důchody a platy učitelům, může mít přes nedůvěru Sněmovny důvěru veřejnosti. A do toho bude většinu stran obcházet strašák předčasných voleb v říjnu.

Jestli ČSSD a KDU-ČSL i za takové situace zůstanou v opozici a odmítnou příležitost ovládnout několik ministerstev a udržet si část svých lidí v úřadech, bude to pro ně politická sebevražda.

Samozřejmě, jak s oblibou opakoval Michal Hašek z ČSSD – v politice nevíš dne ani hodiny. Babišově vládě se nemusí podařit nic moc schválit, k Babišovým kauzám Čapí hnízdo, korunové dluhopisy nebo spolupráce s StB může přibýt něco, co by odradilo i jeho nejskalnější příznivce. Ale za poslední čtyři roky byl Babiš pod takovým drobnohledem a ze všeho se navzdory své nevalné češtině dokázal vždy tak vymluvit, že si lze těžko představit, o co by mělo jít. Obzvlášť když hlavní prapor opozice proti Babišovi nese strana, která se do Sněmovny dostala o kudrliny Dominika Feriho.

Včera jmenovanou vládu Andreje Babiše tak lze vnímat jako ryze obchodnický počin. Ostatním stranám takto šéf ANO ukazuje, že i kdyby dál trvaly na tom, že s ním do koalice nepůjdou, on si poradí jinak. Když k tomu vláda udělá ještě něco vděčného pro lidi, může být populární. Do toho Babiš ostatní strany nalomí i při hlasování o svém vydání k trestnímu stíhání. A ještě mimo plán stvrdí pragmatické partnerství s Milošem Zemanem. Příležitost vystoupit v živém televizním přenosu jako konstruktivní prezident, jenž podporuje vládu, mu Babiš dává dva dny před prezidentskou volbou. Na to, že to má být jen „zimní“či „pokusná“vláda, tak je ve hře celkem dost.

14.12. 2017
Zdroj: Mladá fronta DNES