Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Vymknuté klouby kampaně

Lithium a další kauzy vyšumí den po volbách, nevyšumí ale výsledky jimi ovlivněných voleb

Slova „vymknuta ze svých kloubů doba šílí“opakují po princi Hamletovi političtí komentátoři ve chvílích, kdy rozumem uvolněný prostor ovládnou z řetězu utržené myšlenky, už od časů, kdy vyšly první noviny. Nabízí se samozřejmě i dnes.

Vykloubená kampaň tak v rychlém sledu nasazuje zázračné zbraně: nejprve facebooková skupina Julius Šuman podniká další výpad na Čapí hnízdo, Achillovu patu Andreje Babiše a hnutí ANO. Výsledek nevalný, sama skupina naopak vzbudila další pochyby o své hodnověrnosti. Anoisté pro změnu připravili tvrdý úder do stejné paty Bohuslava Sobotky, jíž je kauza prodeje OKD a hornických bytů. Dotyčný se však mezitím octl ve stadiu klinické politické smrti, a tak nebylo koho zasahovat. Navíc ČSSD dlouhodobě prokazuje, že nejúčinněji se umí poškozovat sama.

A nakonec přibylo a všechno přehlušilo lithium. Ten přesně před 200 lety objevený a poměrně dlouho docela nezáživný kov, s nímž je však momentálně spojována budoucnost automobilismu a jehož tři procenta světových zásob máme pod zemí my. Toť český sen: pod Krušnými horami leží naše ropná pole budoucnosti. A teď nám má být lithium ukradeno cizáky, kteří nás nechají oddřít těžbu, avšak zisky si odvlečou až do Austrálie. Pomiňme maličkost, že zatím neexistuje metoda, jak z tak chudé rudy, jaká v Krušných horách je, kov rentabilně získávat, nebo že dokonce automobilismus, nedej bůh, vsadí na vodíkový pohon, a nikoli na elektromobilitu.

Na paškálu je momentálně memorandum s australskou firmou, jejíž česká odnož provádí průzkumné práce, které 2. října podepsal ministr Havlíček, reprezentant Lidového domu. Ten ovšem vzápětí poukázal i na ministra Brabce, anoistu, jehož úřad protinožcům průzkum povolil.

Olithiu jedná vláda amemorandum zrušit odmítne. Následuje rokování Senátu a v pondělí 16. října se má sejít mimořádná schůze sněmovny, o kterou požádal, vyzbrojen 62 poslaneckými podpisy, šéf klubu KSČM Kováčik. Jelikož s takovou potřebou už nikdo nepočítal, jednací sál se rekonstruuje. Poslanci budou jednat přes ulici v zasedacím sále klubu ČSSD a hlasy budou muset sčítat postaru skrutátoři. Toť úžasný politický rej!

Pozor na vedoucího kolotoče

Kauzu lithium začal rozdmýchávat ruku v ruce s komunisty prezident Zeman. Po podepsání memoranda pravil Zeman na své nevolební cestě do Ústeckého kraje, že lithium by měl těžit státní podnik Diamo, a ne Australané, byť jím doporučovaná firma neprojevila o průzkum, natož těžbu zájem. Ale nejpozoruhodnější je dlouhodobý zájem, který o české lithium projevuje obskurní server Aeronet, v němž téměř všechny texty podepisuje osoba zvaná vedoucí kolotoče (VK) a jehož názory čeští politici sledují: v minulosti je citovali například předseda SPO Veleba nebo exhejtman Hašek.

Megatunel za tři biliony korun pouhých 17 dnů před volbami, píše Aeronet 4. říj- na… Bianco šek na privatizaci těžby lithia pod Cínovcem! Vlastně je to jen variace na text z 31. května, který začínal slovy Největší tunel v historii… Ze tří bilionů korun nemá profitovat národ… Liší se jen tuneláři: v květnu měli tunelovat Karel Janeček, Madeleine Albrightová a „člověk napojený na multi-kulti hnutí na severu Čech!“, v říjnu je nahradili Australané a „člověk, který pracoval pro Bakalu“.

Nejde jen o symboliku

Mrazivý půvab celé kauze lithium dodává, že se jí nejrychleji a s takovou vehemencí ujali právě komunisté. Patrně se v nich probudila historická paměť, vždyť zrovna v místech, kde se má lithium těžit, postavili v 50. letech lágry a političtí vězňové tam těžili uran dodávaný do Sovětského svazu. To byl nesrovnatelně horší zločin než to, nad čím se dnes pohoršují!

Obávám se však, že v případě jejich lithiové iniciativy nejde jen o symboliku. Komunisté se vzácně shodují s názory Aeronetu, který patří mezi nejaktivnější i nejsledovanější proruské dezinformační weby u nás. A vůbec nelze vyloučit, že podobně, jako tomu bylo v prezidentských volbách ve Spojených státech, se teď tyto weby pokoušejí ovlivnit předvolební debatu v Česku. Komunisté jsou k tomu vždy vhodnými prostředníky. Že si s nimi od počátku notuje Okamura, nemohlo nikoho překvapit. Lze jen litovat, že se ve snaze účel světí prostředky přidal i Andrej Babiš, byť „tunel“ocenil jen na biliony dva.

Kauza lithia s největší pravděpodobností vyšumí už den po volbách, tedy pokud jde o těžbu samotnou. Nevyšumí však výsledky voleb, které kauzou ovlivněny nejspíš budou. Těžit z toho mohou především komunisté, stylizující se do největšího ochránce národního pokladu, stejně jako Okamura a jeho SPD. Výsledek, v němž mohou získat nečekaně vysoký podíl hlasů dvě strany mající podle deklarací všech ostatních nulový koaliční potenciál, může způsobit, že dobu zpět do jejích kloubů dokážou vrátit snad jen brzké předčasné volby. Jenže kampaň, jež jim bude předcházet, bude nejspíš stejná jako tato…

12.10. 2017
Zdroj: Lidové noviny