Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Zbytečný úředník, říká opozice

Energetický manažer má radnici pomoci s postupným ořezáváním milionových výdajů.

V průběhu příštích deseti let chce chrudimská radnice postupně proti dnešku snížit celkovou spotřebu energií o 10 procent. Každoročně tedy hodlá ušetřit zhruba jedno procento.
Nedalo by se ale na spotřebě plynu, elektřiny a teplé vody ušetřit víc? I s ohledem na fakt, že město v souvislosti se svou novou energetickou politikou přijímá (a bude platit) i nového referenta – energetického manažera?

Podle místostarosty Jana Čechlovského (ODS) nejde o zbytečně „měkký“ cíl. „Těch položek za energie je moc. Patří sem nejen veřejné osvětlení, ale máme i mnoho příspěvkových organizací, které si dnes energie řeší vlastně po svém. Je nutné nejdřív systém sjednotit a dostat pod lepší kontrolu, což bude první úkol pro zmiňovaného energetického manažera. Když nakonec ušetříme víc, bude to jen dobře,“ říká místostarosta.
Starosta města Petr Řezníček (SNK – ED) pak ještě doplnil, že v absolutním vyjádření nepůjde ani tak o právě malá čísla. „V závislosti na průběhu zimy totiž může jedna jediná škola za sezónu protopit až kolem milionu korun. A pak je tu ještě bazén, zimní stadion a jsou tu i další budovy a zařízení, které spravuje město nebo jeho příspěvkové organizace,“ připomněl starosta.

S novou referentskou funkcí energetického manažera nesouhlasí chrudimští Svobodní. „Vytvářet nového úředníka, který by měl mimo jiné zavádět energie z obnovitelných zdrojů, považuji za další z radničních nesmyslů. Nemyslím si, že to přinese nějaké úspory, možná naopak. Pokud někdo argumentuje tím, že město na jeho plat dostane štědrou dotaci, měl by si uvědomit, že i dotace pochází peněz, které nám stát sebral na daních. Jsem rozhodně proti takovým zbytečným pozicím na úřadě,“ uvedl zastupitel Petr Lichtenberg. Jeho opoziční názor však zůstal v menšině.

7.10. 2014
Zdroj: Chrudimský deník