Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Dva rozhovory s Petrem Fialou, předsedou ODS …

Babiš zklame

"Nemůžeme místo politiky začít používat metody manažerské antipolitiky. Politická řešení jsou nejbezpečnější z hlediska zájmů občanů," říká předseda ODS Petr Fiala. Proč se stát nedá řídit jako firma? Proč si Fiala myslí, že hnutí ANO své voliče zklame? A proč se mají vrátit k ODS, která je zklamala předtím?

Dost lidí v minulých letech odešlo z ODS ve zlém. Mimo jiné v tom často hrály významnou roli mocenské hry v jednotlivých oblastních či regionálních sdruženích strany. Ostatně tyhle regionální boje v ODS, doprovázené zákulisními dohodami, jsou pověstné. Daří se vám je eliminovat? 

Souhlasím, ale už kongres ukázal, že zákulisní dohody příliš nefungují. Naprostá většina členů si uvědomuje, v jaké je ODS situaci a že se musí změnit. Vím, že veřejnost nemusí zajímat, co děláme uvnitř strany, ale museli jsme dovnitř udělat některé kroky, aby i pro členy a sympatizanty strany byla Občanská demokratická strana důvěryhodnější. 

Jaké kroky? 

Například jsme provedli revizi kontaktů všech členů ODS, abychom neměli černé duše, abychom neměli lidi, kteří nedostávají informace. Vytvořili jsme skupinu, jež řeší všechny stížnosti a sporné případy, které se nashromáždily z minulosti a neřešily se třeba několik let. Nachystali jsme vzorový jednací a volební řád tak, aby nevznikal dojem, že někdo zneužívá vnitrostranickou demokracii. 

Celý text v přiloženém dokumentu ...

►►►

120 dní Petra Fialy


Jste politolog, jaký čekáte výsledek eurovoleb? 

Já nikdy nepředvídám výsledek. Nedělal jsem to jako politolog, nebudu to dělat ani jako politik. Výsledek ODS, který se pohybuje kolem našeho výsledku ve volbách do Poslanecké sněmovny, a cokoliv nad to považuji za úspěch. Výsledek mezi pěti a sedmi procenty považuji v naší dnešní situaci za přijatelný. A výsledek, kdy bychom se nedostali do Evropského parlamentu, považuji za špatný. Ale zdůrazňuji, že vím, že ODS má na víc, a věřím, že naše výsledky se budou postupně zlepšovat. 

Pokud by byl výsledek špatný, měl by za to někdo nést odpovědnost? Jan Zahradil řekl, že eurovolby bere na sebe. 

On to řekl už na kongresu. Já to po něm nikdy nechtěl a nemyslím si, že by to bylo nutné. Projekt, se kterým jsem byl zvolen do vedení ODS, je na roky. To není otázka několika týdnů nebo měsíců, nejsem blázen. Vůbec jsem nepředpokládal, že bychom byli před evropskými volbami v kondici. 

Celý rozhovor v přiloženém dokumentu ...

19.5. 2014