Jan Čechlovský
emeritní poslanec, místostarosta a starosta města Chrudim

Sobotka proti Bruselu

Vláda říká, že doporučení Evropské komise je v souladu s jejím programem. Vláda lže

Kabinet se na svém středečním zasedání kolektivně usnesl, že většina věcí, které Evropská komise ve své hodnotící zprávě Česku navrhuje, je v souladu s vládním programem. Řekněme vládě „Ó, nikoliv“, protože jsme snobové a napoužíváme jadrnějších výrazů. Většina věcí, které Komise navrhuje, jdou zcela proti vládnímu programu, koaliční smlouvě, výrokům i plánům ministrů.

Ve třech případech se Brusel s Prahou opravdu shoduje: lepší výběr daní, protikorupční opatření, služební zákon. Vše ostatní je s plány kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky zcela v rozporu.

Opak v daních i v pojištění

Evropská komise doporučuje Česku zjednodušit daňový systém. Vláda chystá zavést třetí sazbu daně z přidané hodnoty („snížení sazby DPH na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu od roku 2015“), stejně tak chystá další sazbu daně z příjmu („koalice zruší koncept superhrubé mzdy a solidární přirážky zavedením druhé sazby daně z příjmů fyzických osob“), představitelé ČSSD dokonce mluví o další zvláštní sektorové dani. Větší zmatek nám nachystají i v daňových úlevách: už nebude dítě jako dítě, ale na druhé a třetí si můžeme odečítat víc než na první …

Komise doporučuje „daň z příjmů by bylo dobré sladit se zdravotními a sociálními odvody“. Přesně to schválila vláda premiéra Petra Nečase. Dlouhé roky chystala projekt zvaný Jedno inkasní místo (JIM), stál asi miliardu, úředníci na něm odvedli statisíce hodin práce – a Sobotkova vláda ho zrušila. Buďme spravedliví, verbálně se k vybírání daní na jednom místě hlásí, ale zatím ani náznak skutku.

Komise doporučuje „snižte vysoké daňové zatížení práce, především u nízkopříjmových skupin“. Máme jedny z nejvyšších sociálních odvodů, které zdražují pracovní místo, je to rada, kterou nám říkají snad úplně všichni a která by zejména nekvalifikovaným zvýšila naději na sehnání práce. A vláda? Vůbec nic, ani nápad. Naopak, někteří její experti mluví dokonce o zvýšení sociálního pojištění.

Komise doporučuje „zrychlit růst věku odchodu do důchodu a jasněji jej provázat se změnami ve střední délce života“. Vláda mluví o pravém opaku – zvyšování penzijního věku chce zbrzdit a poté zastavit. A o tom druhém ani neuvažuje. Přitom jde o velký problém: muž narozený třeba v roce 1971 půjde do důchodu v 66 letech, ale naději dožití má 77 let. Bude 48 let platit pojištění, aby penzi bral pouhých 11 let! Ženy platí nižší pojištění a mají v průměru o 20 procent nižší penzi, ale platily pojištění mnohem kratší dobu a penzi pobírají o mnoho let déle. Co na to vláda „rovných příležitostí“? Samozřejmě nic, tato disbalance se paní Marksové nehodí do propagandy.

Celý článek zde ...

6.6. 2014
Zdroj: Lidové noviny